biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Biznes

Zawieszenie działalności gospodarczej – jak wygląda to w praktyce?

Zawieszenie działalności gospodarczej – jak wygląda to w praktyce?

Wejście na drogę biznesową, na przykład poprzez założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, to bardzo odważny krok dla wielu osób. Polacy uważani są za naród bardzo przedsiębiorczy, dlatego też wiele osób decyduje się na przestrzeni swojej działalności zawodowej na to, aby pracować na tak zwany własny rachunek. Poniżej garść przydatnych informacji na temat tego, co warto wiedzieć na temat działalności gospodarczej.

Działalność gospodarcza

Coraz więcej osób próbuje swoich sił w biznesie i zakłada działalność gospodarczą. Biznesowo można funkcjonować w różnych obszarach. Niektórzy decydują się na otwarcie sklepu internetowego, inni zaczynają zajmować się produkcją rzeczy typu hand – made. Własną działalność gospodarczą mogą też wprowadzić osoby związane z branżą edukacji i szkolnictwa, zdrowia, psychoterapii, ludzie zajmujący się usługami budowlanymi, energetycznymi, przewozowymi. Tak naprawdę każdy ma szansę na to, aby zaistnieć na rynku usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej. Sama branża nie ma tutaj aż tak dużego znaczenia.

Zakładanie działalności gospodarczej

Od kilku lat zakładanie działalności gospodarczej jest zdecydowanie uproszczone. Można zatem powiedzieć, że rząd który przez długi czas zapowiadał sporo zmian dla przedsiębiorców, rzeczywiście wywiązał się ze swoich słów. Dzisiaj działalność gospodarczą można założyć praktycznie bez wychodzenia z domu. Często decydują się na to osoby, które są gdzieś zatrudnione w ramach umowy o pracę. Wtedy nie muszą płacić pełnej składki ZUS. Odprowadzają jedynie ubezpieczenie zdrowotne, a także podatek dochodowy.

Działalność gospodarcza bez rejestrowania

Jeżeli swoją działalność gospodarczą traktuje się jako pracę dodatkową, nie trzeba jej rejestrować. W tym przypadku ważne jest to, jaki miesięczny przychód uzyskuje się ze swojej działalności. W roku 2022 kwota została ta podwyższona i obecnie wynosi odrobinę powyżej 1500 zł. Podsumowując, jeżeli ze swojej pracy w ramach działalności gospodarczej w skali miesiąca nie zarabia się więcej niż 1500 zł, wcale nie trzeba jej rejestrować. To ukłon w stronę tych osób, które na przykład zajmują się sprzedażą swojego rękodzieła lub świadczą inne usługi, jednak nie jest to ich główne źródło utrzymania. Z takiej formy funkcjonowania biznesowego mogą skorzystać osoby, które w przeciągu ostatnich 5 lat nie prowadziły działalności gospodarczej, która była już zarejestrowana.

Sprawdź, jak działa kalkulator korzyści

Ulga na początek

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej, mogą liczyć na różnego rodzaju ulgi, które naprawdę bardzo przydają się na start. Warto pamiętać tylko o tym, że ulgi te dotyczą osób, które wcześniej nie prowadziły jeszcze działalności gospodarczej lub miały w tym dłuższą przerwę, która musi wynosić co najmniej 5 lat. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, ponieważ założenie własnej działalności gospodarczej może być sposobem na rozwinięcie się w obszarze zawodowym, szczególnie wtedy, gdy ma się spore trudności w funkcjonowaniu na lokalnym rynku pracy. W ramach działalności gospodarczej można przecież pracować przez internet, co staje się bardzo dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy w okolicy miejsca zamieszkania zwyczajnie trudno o pracę stacjonarną.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Działalność gospodarczą zawsze można zawiesić. Oznacza to, że jeżeli nie będzie ona przynosiła odpowiednio wysokich dochodów, będzie generowała straty, można przestać ją prowadzić. Zawieszenie nie oznacza zamykania na zawsze. W ten sposób przedsiębiorcy zostawiają sobie furtkę po to, aby po jakimś czasie ponownie wrócić do prowadzenia swojej firmy. Zawieszając swoją działalność gospodarczą, jeżeli prowadzi się ją po raz pierwszy, jednocześnie zawiesza się też możliwość korzystania z rozwiązań i ulg dla przedsiębiorców. Po odwieszeniu działalności, będzie można ponownie z nich skorzystać. Więcej na ten temat można dowiedzieć się między innymi u doradców związanych z branżą finansową, na przykład księgowych, a także w stosownych urzędach.

Zobacz też, jak zmienić nazwę firmy krok po kroku

Udostępnij