Wybór właściwego biura księgowego jest trudny. Należy wiedzieć, jak sprawdzić księgową i na co zwrócić uwagę. Nierzetelna księgowa? Nie z nami!
Przydatne wskazówki, jak wybrać biuro rachunkowe.
Prowadzenie firmy to prawdziwe wyzwanie, a jeszcze większym jest sprostanie rozliczeniom, dokładne poznanie ustaw i cała księgowość firmy. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą tracić czasu, decydują się na biuro księgowe, co pozwala im skupić się na rozwoju firmy i nie martwić się o potencjalne problemy z urzędem skarbowym. Wybór odpowiedniej obsługi księgowej nie powinno jednak być pochopną decyzją. Na rynku, dostępnych jest wiele biur, każde z nich zachęca swoją ofertą, ale co jeśli trafi się nierzetelna księgowa? Stosując się do przygotowanych przez nas rad, przedsiębiorca wybierze najkorzystniejszą ofertę i najlepsze biuro księgowe.
Nierzetelna księgowa – jak uniknąć takiej sytuacji?
Biuro księgowe powinno szybko dostosowywać się do zmieniających się przepisów. W Polsce zmieniają się one systematycznie i wymagają od księgowych stałego szkolenia się i zwiększania swojej wiedzy. Podnoszenie kwalifikacji sprawia, że biuro księgowe lub biuro rachunkowe ma możliwość zaoferowania najlepsze rozwiązania dla danego przedsiębiorstwa. Jeśli więc właściciel firmy chce uniknąć niepotrzebnych problemów i być pewny, że na jego drodze nie stanie nierzetelna księgowa, to powinien sprawdzić, jak często w danym biurze rachunkowym odbywają się szkolenia i warsztaty wprowadzające do nowych przepisów.
To nie jedyna odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić księgową. Czasem wystarczy, że podczas rozmowy z wybranym biurem księgowym padnie pytanie o specjalizację i doświadczenie. Osoba, która ma za sobą wiele współprac i sukcesów, będzie w stanie udzielić fachowej porady, gdy tylko właściciel firmy wskaże problem. W przypadku dużych przedsiębiorstw bardzo ważne jest, by wybór padł na biuro księgowe mające doświadczenie w obsłudze firm z podobnego sektora.
Jak sprawdzić księgową?
Zanim padnie decyzja na wybraną księgową, warto poświęcić trochę więcej czasu, aby dokładnie przyjrzeć się jej pracy – przecież jest to osoba, której powierza się poufne informacje dotyczące działalności. To w rękach księgowej spoczywa prawidłowe rozliczenie firmy, dlatego pochopna decyzja dotycząca wyboru właściwego specjalisty jest najgorszym rozwiązaniem. Za to o wiele lepszym będzie dowiedzenie się, jak sprawdzić księgową?
Przede wszystkim obsługa księgowa powinna być z polecenia. Jeśli przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania z usług zaufanej osoby, to powinien zobaczyć, jakie opinie ma dane biuro wśród klientów. Jest wiele możliwości poznania opinii innych – najczęściej wykorzystywaną jest Google firma, gdzie internauci dzielą się opinią o danej usłudze lub firmie. O wiele trudniejszą, ale bardziej satysfakcjonującą drogą będzie skontaktowanie się z firmami, które współpracowały z danym biurem i poproszenie o rekomendację.
Księgowość – wybór a cena
Bez wątpienia kwota, jaką zapłacić należy za obsługę księgową, jest znacząca dla przedsiębiorców. Nawet można powiedzieć, że jest decydującym kryterium podczas wyboru biura księgowego. Jednak decydowanie się na najtańsze biuro nie jest rozsądnym wyborem, ponieważ to jakość względem ceny jest najważniejsza, a nie sama kwota, którą płacimy za usługę. Dobrym pomysłem jest szukanie oszczędności, ale wybierając biuro księgowe, czasem warto zapłacić więcej niż bać się o poziom usług. Szczególnie że najczęściej najniższą ceną charakteryzują się księgowi mający dość duże problemy z wykonywaniem powierzchownych im obowiązków na czas.
Wielu specjalistów w jednym miejscu
Doradca finansowy niekiedy mylony jest z księgowym, a tak naprawdę są to dwie inne specjalizacje. Prężnie rozwijająca się firma potrzebuje kilku specjalistów – nie tylko jednego. W przypadku dużych przedsiębiorstw, gdzie każda złotówka potrafi przerodzić się w naprawdę wielkie pieniądze, bardzo ważne jest, by kontrolować podatki i szukać sposobów na ich optymalizację. W tym przypadku nie pomoże księgowy, a doradca podatkowy. Wybierając biuro rachunkowe, polecamy zwrócić uwagę na to, czy współpracuje ono z doradcą podatkowym i rachunkowym. Będzie to ogromne ułatwienie dla firmy, ponieważ o wiele wygodniej jest mieć wszystkie usługi w jednym miejscu, niż korzystać z kilku firm.
Rozpoczęta współpraca – gdzie zgłosić księgową?
Kiedy zapadła decyzja o danym usługodawcy, można przejść do formalności – z pewnością pierwszą będzie podpisanie umowy z biurem, ale następnie należy zgłosić księgową i udzielić jej odpowiedniego pełnomocnictwa. Gdzie zgłosić księgową? Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie jest jej pole działania, czyli do urzędu skarbowego, ZUSu, na poczcie, czy w urzędzie celnym – wszystko zależy od zakresu obowiązków specjalisty. Ponadto w przypadku działalności jednoosobowej należy zaktualizować informacje w CEiDG dotyczące miejsca przechowywania dokumentów. Zalecamy jednak bycie spokojnym, ponieważ najczęściej to biuro księgowe przygotowuje odpowiednie dokumenty i odpowiada przedsiębiorcom na pytanie, gdzie zgłosić księgową.
Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Skontaktuj się z nami już teraz! Doświadczeni eksperci z Warido z pomocą dla Twojej firmy.
- Napisz e-mail: [email protected]
- Zadzwoń: 537 726 726
Materiał zewnętrzny