biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Praca

Stres w nowej pracy – jak go pokonać?

Stres w nowej pracy – jak go pokonać?

Zmiany w życiu zawsze wywołują w ludziach strach. Nieważne, czy dotyczy to pójścia do nowej szkoły, zmiany miejsca zamieszkania czy też związania się z kimś. Często są one mieszanką niepokoju, lecz również ekscytacji. Jak się okazuje, strach i stres dotykają nas również w sytuacji, gdy zmieniamy pracę. Szczególnie stresujący w tym wypadku jest pierwszy dzień w pracy, której jeszcze nie znamy i nie wiemy czego się spodziewać. Warto więc dowiedzieć się, jak pokonać stres przed pierwszym dniem w nowej pracy. Tak, aby można się było możliwie jak najlepiej zaprezentować i zacząć tę nową przygodę w życiu.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak pokonać stres w nowej pracy
  • Na co zwrócić uwagę w czasie pierwszych dni w nowej pracy?

Sprawdź także: Jak rozmawiać z szefem o podwyżce? Co warto wiedzieć?

Jak pokonać stres w nowej pracy?

Stres pierwszego dnia pracy może być naprawdę poważnym problemem. Nie tylko utrudniać będzie wykonywanie podstawowych zadań, lecz dodatkowo może przyczynić się do zbudowania niewłaściwego obrazu o naszej osobie wśród współpracowników. A jak wiadomo, liczy się przede wszystkim pierwsze wrażenie, które później bardzo trudno jest zmienić. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak można przygotować się do pierwszego dnia w pracy i dzięki temu zniwelować, choć odrobinę poziom stresu. O czym więc w tym wypadku warto wiedzieć?
Jak się okazuje, bardzo pomocne w takiej sytuacji jest zdobycie możliwie jak największej liczby informacji o nowej firmie, lecz także o stanowisku, na którym będziemy pracowali. Dzięki temu, że nie będziemy wyglądali na osobę przypadkowo zatrudnioną, lecz doskonale rozeznaną w filmie, zostaniemy lepiej przyjęci. Co więcej, pozwoli to zbudować wewnętrzną pewność siebie, co z całą pewnością spowoduje zmniejszenie poziomu stresu. W końcu najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Jeśli więc poznamy nieco nową firmę, strach ten zniknie.

Podczas pierwszego dnia w pracy prawdopodobnie bardzo dużo osób zainteresuje się nami. Współpracownicy będą wypytywać o nasze doświadczenie czy też to, czym się będziemy zajmowali. Warto więc przed pierwszym dniem przygotować sobie odpowiedzi na takie podstawowe pytania i wiedzieć, jak się przedstawić. Wymyślanie czegoś na żywo i w sposób całkowicie improwizowany może być naprawdę bardzo stresujące.
Niezwykle ważną sprawą jest także jedna kwestia. Należy zorientować się przed pójściem pierwszy raz do nowej pracy, jaki obowiązuje w niej dres code. Można w tym celu zadzwonić np. do działu HR, w którym uzyska się wszystkie potrzebne informacje. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu, że będziemy ubrani tak jak reszta pracowników, lepiej się do nich dopasujemy i nie będziemy odstawiać pod względem ubioru. Z całą pewnością wcześniej przygotowane ubranie skutecznie zmniejszy poziom stresu.

Na sam koniec warto jeszcze pamiętać o najbardziej oczywistej sprawie. Należy wiedzieć o tym, aby przed pierwszym dniem w nowej pracy porządnie się wyspać i zrelaksować. Dlatego też przed położeniem się spać zaleca się wzięcie gorącej kąpieli, zjeżdżenie ulubionej potrawy lub obejrzenie dobrego filmu. Odpoczynek i relaks jest naprawdę ważny.

stres w pracy

Na co zwrócić uwagę w czasie pierwszych dni w nowej pracy?

Już wiadomo, jak powinno się przygotować do pierwszego dnia w pracy. Teraz warto się dowiedzieć o tym, na co trzeba zwrócić uwagę podczas rozpoczynania pracy w nowej firmie. Wiedza ta również pozwoli zmniejszyć poziom niepotrzebnego stresu i zdenerwowania.
O czym więc w pierwszej kolejności trzeba pamiętać podczas pierwszego dnia w pracy? Krytycznie ważną sprawą jest to, aby się nie spóźnić, ponieważ zostanie to naprawdę źle odebrane. Lepiej więc być nieco wcześniej niż choćby 5 minut później.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, jakie się będzie miało nastawienie danego dnia. Bardzo ważne jest to, aby być życzliwym i uprzejmym dla nowych koleżanek i kolegów, lecz jednocześnie nie powinno się z nimi zbyt mocno spoufalać. Przykładowo pierwszego dnia można usłyszeć wiele plotek o innych pracownikach. Najlepiej w takich dyskusjach po prostu nie uczestniczyć.
Bardzo ważne pierwszego dnia jest to, aby zdawać pytania i nie bać się prosić pomoc w zakresie różnych zadań. Pierwsze dni to zawsze nauka, a nigdy nie odbywa się ona lepiej niż podczas zadawania pytań o wszystko, co może być przydatne.

Udostępnij