W obecnych czasach coraz więcej osób chce inwestować swoje pieniądze. Jest to świetna metoda na lokowanie swojego majątku. Coraz popularniejsze jest inwestowanie na giełdzie. Warto dowiedzieć się, na czym to polega.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest inwestowanie na giełdzie?
- Co to jest giełda papierów wartościowych?
- Jak działa giełda?
Sprawdź także: Inwestowanie w nieruchomość – co powinno się wiedzieć?
Inwestowanie na giełdzie
Oczywiste jest to, że oszczędności można trzymać na lokacie bankowej, jeżeli jednak oprocentowanie jest niskie, najlepiej rozejrzeć się za innymi sposobami pomnożenia kapitału, zwłaszcza w czasach galopującej inflacji. Niestety pożera ona sporo oszczędności. Dlatego warto zainwestować na giełdzie. Można na przykład postawić na akcje. Tego typu inwestycje są jednakże dość ryzykowne, bo mogą przynieść nie tylko spektakularny zysk, ale również dotkliwe straty finansowe.
Warto wiedzieć o tym, że praktycznie każdy początkujący inwestor powinien najpierw zdobyć właściwą wiedzę na temat funkcjonowania rynku papierów wartościowych. Taką naukę najlepiej będzie zacząć od postaw. Istotne jest przede wszystkim to, żeby dowiedzieć się, czym jest giełda, a ponadto jak działa inwestowanie na niej. Okazuje się, że jest to miejsce, w którym spotykają się ludzie chcący kupić bądź sprzedać konkretne dobra. Co istotne, w wyniku dokonywanych przez nich transakcji kupna oraz sprzedaży określana jest cena rynkowa takowych dóbr, z tego powodu zależy ona przede wszystkim od popytu oraz podaży. W obecnych czasach coraz popularniejsze jest inwestowanie na giełdzie. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to ryzykowne. Bardzo ważne jest wiedzieć, na czym polega giełda, bowiem poprzez aktywność kupujących oraz sprzedających nierzadko dochodzi na niej do stałej zmiany cen dóbr. Dlatego na takowych zmiana można sporo zarobić bądź stracić. Zdecydowanie giełda jest ryzykowna.
Giełda papierów wartościowych
Co ciekawe, w dawnych czasach na giełdach handlowano przede wszystkim towarami, jednakże obecnie przedmiotem obrotu giełdowego są przeważnie instrumenty finansowe oraz papiery wartościowe. Dlatego mówiąc o giełdzie, ma się na myśli standardowo giełdę papierów wartościowych. Jednakże nie każdy wie, czym ona jest. Okazuje się, że jest to miejsce, w którym inwestorzy obracają akcjami spółek, a także innymi instrumentami finansowymi. Mowa tutaj na przykład o certyfikatach inwestycyjnych bądź kontraktach terminowych. Co istotne, obrót takimi papierami oraz instrumentami odbywa się wirtualnie. Przede wszystkim nie mają one papierowej formy, ale funkcjonują w systemie komputerowym jako zapis elektroniczny, co jest standardem w obecnych czasach. Trzeba też wiedzieć o tym, że obstawianie na giełdzie, a dodatkowo zawieranie na niej wszelakich transakcji możliwe jest do dokonania w sposób zdalny, na przykład przy wykorzystaniu internetu bądź telefonu. W skrócie oznacza to, iż możliwe jest inwestowanie na giełdzie, siedząc wygodnie w domowym fotelu. Jest to bardzo cenione w obecnych czasach. Nie ma obecnie konieczności odwiedzania na przykład gmachu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
Jak działa giełda?
Nie każdy wie o tym, jakie wyróżniane są typy giełdy. Ponadto istotne jest, czym się różnią od siebie. Okazuje się, że w ogólnym ujęciu każda giełda działa na podobnych zasadach, jednakże w praktyce występują jej różne typy. Warto wiedzieć, że giełda może mieć różny zasięg terytorialny. Ponadto może specjalizować się w obrocie określonych dóbr. Trzeba wiedzieć, że istnieją giełdy towarowe. W naszym kraju na takiej giełdzie handluje się przede wszystkim energią elektryczną, gazem ziemnym, a także prawami majątkowymi. Istnieje też giełda usług. Świetnym przykładem jest giełda transportowa. Jest ona bardzo popularna w naszym kraju. Warto też powiedzieć o giełdach pieniężnych. W takim miejscu dokonuje się na przykład handel walutami. Do tego doliczyć trzeba giełdy papierów wartościowych, które są w obecnych czasach najpopularniejsze nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach. Istnieją giełdy lokalne, krajowe, a także międzynarodowe. Na tych ostatnich można najwięcej zarobić, ale też najwięcej stracić. Z tego powodu są bardzo ryzykowne.