Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co zmienia Polski Ład?

6 lipca 2022 biuro

Ministerstwo Finansów do nowelizacji prawa podatkowego – tzw. Polski Ład – przystępowało kilkakrotnie. Pierwsza wersja ustawy weszła w życie 1 stycznia 2022 roku, jednak to nie zakończyło działań legislacyjnych. Wiosną zmodyfikowano zasady dotyczące sposobu ustalania podstawy składki zdrowotnej, a od lipca obowiązuje kolejna wersja przepisów tzw. Polski Ład 2.0. Sprawdź, jakie są najistotniejsze zmiany, o których trzeba wiedzieć, by przy okazji rozliczania PIT przez internet nie zostać nieprzyjemnie zaskoczonym.

1. Obniżenie stawki PIT i zmiana kwoty wolnej od podatku

2. Składka zdrowotna według Polskiego Ładu

3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

4. Co z ulgą dla klasy średniej?

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład nie powinny sprawiać większych trudności w praktyce, zwłaszcza gdy zdecydujesz się wypełnić PIT przez internet. Mimo to warto wiedzieć, czego możesz się spodziewać.

Obniżenie stawki PIT i zmiana kwoty wolnej od podatku

Do najistotniejszych z punktu widzenia podatników zmian należy obniżenie stawki podatku PIT: z 17% do 12% w pierwszym przedziale skali podatkowej przewidzianej w ustawach podatkowych. Dotyczy to osób rozliczających się na zasadach ogólnych, zarówno osiągających przychody z umów o pracę, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych, a także przedsiębiorców rozliczających PIT według skali podatkowej.

Niższa stawka znajduje zastosowanie już w momencie pobierania zaliczek, jednak trzeba pamiętać, że składka zdrowotna na poziomie 9% sprawia, że podatki de facto nie spadną, a stanie się wręcz przeciwnie. Dlaczego? W 2021 roku składka zdrowotna była odliczana, a tym razem tak się nie stanie. Więcej na ten temat przeczytasz za chwilę.

nowy ład

Co ważne, 12% stawka obowiązuje od stycznia, jednak podatnicy odczują zmianę dopiero w 2023 r., gdy po wypełnieniu PIT online urząd skarbowy zwróci nadpłacony podatek.

W ramach Polskiego Ładu zwiększona została również kwota wolna od podatku. Wynosi ona 30 000 zł.

Składka zdrowotna według Polskiego Ładu

Do momentu zmian w Polskim Ładzie składka zdrowotna była w większości odliczana od podatku dochodowego. W praktyce oznaczało to, że jedynie 1,25% pokrywał dochód osoby fizycznej. Obecnie nie będzie to już możliwe, a wprowadzona modyfikacja dotknie wszystkich podlegających obowiązkowi opłacania składki.

Na szczególny benefit będą mogli liczyć pracownicy, jednak przepisy, które ustalił Minister Finansów znajdą zastosowanie jedynie przy dochodach nie przekraczających 133 692 zł rocznie. W przypadku prowadzących własny biznes składka zdrowotna będzie odliczana od dochodu w przypadku przedsiębiorców rozliczających PIT według zasad ogólnych lub 19% stawki podatkowej.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Duże zmiany dotyczą kwestii ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawki dla niektórych zawodów zostały obniżone. Dotyczy to między innymi przedstawicieli branży IT, którzy będą mogli stosować 12%. Wprowadzono także stawkę 14%, m.in. dla architektów.

Polski Ład 2.0 pozwala, by podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu kwalifikowali do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% zapłaconych składek zdrowotnych od stycznia 2022 roku. Można to zrobić już w zaliczce za czerwiec lub II kwartał 2022 roku.

Co z ulgą dla klasy średniej?

Od samego początku wiele wątpliwości wzbudzała ulga dla klasy średniej wprowadzona od 1 stycznia 2022 roku. Krytykowaną ją głównie za ograniczony zakres i skomplikowany algorytm wyliczeń. Nowelizacja przewiduje zatem jej likwidację. Ustawodawca uważa jednak, że ta zmiana powinna być neutralna dla podatników, ponieważ zamiennie została zaproponowana wspomniana wyżej obniżka stawki podatku PIT.

Redakcja biznes-monitor.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Skąd urząd skarbowy wie o rozdzielności majątkowej?
Co to znaczy PKB?

Co to znaczy PKB?

24 października 2024

Ile wynosi podatek od emerytury?

Ile wynosi podatek od emerytury?

24 października 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?