biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Biznes

Czy sprzedaż to opłacalny rynek pracy?

Czy sprzedaż to opłacalny rynek pracy?

Podejmując pracę w nowej branży zadajemy sobie wiele pytań. Każdy z nas ma prawo mieć wątpliwości czy aby na pewno decyzja jaką podejmiemy będzie słuszna. Jednym z najczęściej poruszanych tematów jest kwestia zarobków. Najlepiej oczywiście aby były jak najwyższe. Godną uwagi opcją jest praca na stanowisku związanym ze sprzedażą. Zawodów jakie na nas czekają w tej kategorii znajdziemy naprawdę sporo. Może akurat znajdzie się też coś satysfakcjonującego dla ciebie? Zapraszamy do przyjemnego artykułu z którego dowiecie się przede wszystkim, czy opłaca się podjąć tego typu pracę. 

Na jakie zarobki można liczyć w sprzedaży?

Sprzedawca to jeden z najpopularniejszych zawodów. Na każdym kroku, każdego dnia mamy do czynienia z osobami pełniącymi tę funkcję. Są to przede wszystkim sprzedawcy w sklepie spożywczym, odzieżowym ale również i sprzedawcy różnego typu usług, abonamentów oraz innych produktów.  Ich zarobki różnią się między sobą, czego oczywiście nie jest ciężko się domyślić. 

Sprzedawać może każdy bez większego doświadczenia. Wykształcenie nie ma tutaj również większego znaczenia. Najniższe zarobki w sprzedaży osiągną osoby które dopiero zaczynają i wybiorą mniej odpowiedzialne funkcje. Można wówczas liczyć na pensję w wysokości najniższej krajowej lub troszkę więcej. Z kolei wybierając sprzedaż na większą skalę, możemy być prawie pewni, że miesięczne wynagrodzenie nas mocno usatysfakcjonuje. Zarobki są tutaj oczywiście również uzależnione od ilości sprzedanych usług czy też produktów. Mogą sięgać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przeważnie są to jednak kwoty w okolicach 7 tysięcy złotych brutto. Zdarzają się przypadki, że osoby zarabiają ponad 20 000 tysięcy, ale niestety droga do osiągnięcia takiego sukcesu nie należy do najprostszych.

Nie można się poddawać

Każdy kto ma już za sobą jakąś część kariery zawodowej, może bez wątpienia przyznać, że początki nie były łatwe. Niewielka pensja, kryzys zawodowy, brak czasu dla bliskich – nie tylko to może nas zmartwić. Sprzedaż jest bez wątpienia opłacalnym rynkiem pracy. Posiadając odpowiednie umiejętności miękkie, motywację i chęci do działania jesteśmy w stanie zdziałać prawdziwe cuda. To właśnie dzięki sprzedaży większość najbogatszych ludzi na świecie osiąga swój sukces. Co ich wszystkich łączy? Nikt z nich się nie poddaje. Może i mieli w swoim życiu nie jeden kryzys, ale udało się im wyjść z tego z głową do góry.

W sprzedaży jest miejsce dla każdego. W zależności od swoich preferencji zawodowych, możemy znaleźć miejsce, gdzie poczujemy się spełnieni. Najlepiej, jeżeli dany produkt czy też usługa którą będziemy reklamować, będzie pasować do naszych zainteresowań. W ten sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym i szybciej zdobędziemy zaufanie osoby z którą prowadzimy rozmowę.

Cechy charakteru wyróżniające wzorowego sprzedawcę.

Pierwszą i najważniejszą cechą, który powinien posiadać sprzedawca jest komunikatywność. Dzięki umiejętnie poprowadzonej rozmowie z klientem jesteśmy w stanie osiągnąć wymarzony sukces. Kolejną kwestią jest umiejętność prowadzenia negocjacji. Można ją oczywiście wyćwiczyć, mało kto rodzi się z takim darem. To niezwykle istotny element, warunkujący wymiar sukcesu prowadzonej transakcji. 

Nie można pominąć również umiejętności radzenia sobie ze stresem. Odpornść na tego typu czynniki jest w dzisiejszych czasach na wagę złota. Nie raz klient może nas impulsywnie zaskoczyć w najmniej przewidywalnej sytuacji. Pracując samemu, jesteśmy narażeni na większą odpowiedzialność za nasze działania. Przykładowo przedstawiciel handlowy, wyjeżdżając w zaplanowaną trasę, gdzie wszystko wymierzone jest na styk, nie powinien się zdziwić jeżeli coś pójdzie nagle nie tak. Nagła kolizja samochodowa, brak kontaktu z klientem, czy też brak towaru to częste sytuacje z życia codziennego, na które jest skazany każdego dnia.

Od czegoś trzeba zacząć

Początki w każdej branży nie należą do najprostszych. Jak wspomniano wcześniej, nie można się poddawać. Nie każdy z nas przejdzie tą samą ścieżkę zanim znajdzie się na wymarzonej pozycji. Poszukując pierwszej pracy w handlu, warto przeglądać tylko sprawdzone oferty. Łatwo wpaść na podejrzane propozycje  pracy, które tylko nas zniechęcą. Jedną ze stron z ofertami pracy jest GoWork. Każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. Po wysłaniu aplikacji do firmy nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na kontakt zwrotny. W zależności od ilości zgłoszeń, czas ten może być wydłużony. Pracownicy działu HR mają przed sobą nie proste zadanie aby dokładnie przeanalizować zgłoszenie każdego z kandydatów.

Pierwszą poważniejszą umowę powinniśmy przeczytać kilka razy zanim ją podpiszemy. Dobrze by było, jeżeli przeczyta ją również zaufana osoba z naszego grona, która zna się na temacie. Pracodawcy często oferują wysokie pensje, gdzie później okazuje się że są to już kwoty zawierające pensje nie proste do osiągnięcia.

 

 

 

 

Udostępnij