Konto oszczędnościowe to produkt bankowy, który cieszy się dużą popularnością ze względu na jego szereg zalet. Dzięki takiemu kontu nasze oszczędności cały czas pracują na siebie, co jest niezwykle istotne w obliczu inflacji i wzrostu stóp procentowych.
Zakładając konto oszczędnościowe, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry. Często różnią się one znacząco w różnych bankach, których ofertę możemy sprawdzić, korzystając ze specjalnych narzędzi dostępnych online.
Konto oszczędnościowe – co to takiego?
Jak działa konto oszczędnościowe? Jest ono produktem bankowym w formie rachunku bankowego z cechami lokaty. Różni się jednak od niej tym, że w każdej chwili możemy zwiększyć jego saldo, przekazując na niego dodatkowe środki, jak i zmniejszyć jego stan przez ich przelew na nasze konto główne. W ten sposób uzyskamy dodatkowe środki dzięki odsetkom, gdy dysponujemy dowolną kwotą, którą chcemy zainwestować. Kapitalizacja odsetek na rachunku oszczędnościowym następuje raz na miesiąc. Są one dopisywane do salda naszego konta po potrąceniu obowiązkowo podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, w wysokości 19%. W następnym miesiącu po wypłaceniu odsetek naliczone są one w związku z tym już od zwiększonej kwoty, chyba że jako właściciel rachunku dokonamy wcześniejszej wypłaty środków na nasz zwykły rachunek. W zależności od banku możemy założyć rachunek oszczędnościowy powiązany z kontem głównym lub też konto oszczędnościowe bez konta osobistego.
Zalety konta oszczędnościowego
Konto oszczędnościowe warto otworzyć ze względu na jego szereg zalet. Po pierwsze, gwarantuje ono zysk już od pierwszej wpłaty. W odróżnieniu od lokaty już pierwsza wpłacona na rachunek oszczędnościowy złotówka podlega oprocentowaniu. Po drugie, istotną zaletą konta oszczędnościowego jest swobodny dostęp do zgromadzonych na nim środków. W każdej chwili, gdy potrzebujemy pieniędzy na określone wydatki, możemy je wypłacić z konta oszczędnościowego, bez żadnych konsekwencji. Nie tracimy zatem wypracowanych na nim zysków. Musimy jedynie pamiętać, że w zależności od banku druga i kolejna wypłata środków z rachunku oszczędnościowego w skali jednego miesiąca może się wiązać z naliczeniem opłaty bankowej. Często jedynie pierwsza wypłata jest darmowa, a na kolejną warto poczekać do zamknięcia obecnego okresu rozliczeniowego. Oprócz tego zaletą kont oszczędnościowych jest korzystne oprocentowanie zbliżone do tego na lokacie bankowej. Wiele banków w 2022 r. bardzo je podwyższyło, co pozwala na skuteczną walkę z rosnącą cały czas inflacją, która sięga już kilkunastu procent.
Jak wybrać konto oszczędnościowe?
Na rynku bankowym jest dostępnych wiele ofert rachunków oszczędnościowych. Wybierając konkretną ofertę, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na oprocentowanie konta oszczędnościowego, biorąc także pod uwagę to, czy i kiedy zmienia się ono na niższe przy określonej kwocie wkładu. Równie istotne są kwestie opłat za prowadzenie rachunku, a w szczególności tych za wypłaty. W obliczu informatyzacji wielu procesów istotne jest również to, w jaki sposób możemy takie konto oszczędnościowe założyć. Na tym tle szczególnie wyróżnia się Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Dostępny w ofercie banku rachunek oszczędnościowy pozwala bowiem na uzyskanie konkurencyjnych warunków. Oprocentowanie kont oszczędnościowych w wysokości 4% dla nowych środków do kwoty 200.000 złotych oraz 2% dla nowych środków przy kwocie powyżej 200.000 złotych jest obecnie uznawane za bardzo wysokie. Sporym atutem rachunku oszczędnościowego oferowanego przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów jest ponadto brak opłat niezależnie od liczby przelewów w miesiącu. Dzięki temu możemy zarządzać naszymi środkami dokładnie tak, jak chcemy. Dodając do tego szybki i prosty sposób założenia konta oszczędnościowego, w całości online, zyskujemy produkt, który wyróżnia się na tle innych produktów tego typu, dostępnych na polskim rynku bankowym.
Źródła:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-warto-zakladac-konto-oszczednosciowe