biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Praca

Jak bezpiecznie niszczyć dokumenty firmowe?

Jak bezpiecznie niszczyć dokumenty firmowe?

Bezpieczne niszczenie dokumentów w firmie jest kluczowe dla ochrony poufnych informacji. Dlatego ważne jest, aby wybrać taką niszczarkę, adekwatnie do poziomu poufności niszczonych dokumentów.  

Bezpieczne niszczenie dokumentów

Bezpieczne niszczenie dokumentów firmowych jest bardzo ważne w celu ochrony poufnych informacji i danych przed nieuprawnionym dostępem. Najprostszym sposobem niszczenia dokumentów, jest niszczenie mechaniczne. Polega na przecięciu papieru na mniejsze kawałki lub przejechanie go przez niszczarkę. W przypadku ważnych dokumentów zaleca się używanie niszczarek, które rozcierają dokumenty na małe fragmenty lub paski, co uniemożliwia odczytanie zawartości.

Niszczenie dokumentów zgodnie z normą DIN 66399

Norma DIN 66399 dotyczy niszczenia dokumentów, a konkretniej określa wymagania dotyczące klasyfikacji, wyboru i zastosowania urządzeń do niszczenia dokumentów. Norma ta określa trzy poziomy ochrony informacji: podstawowy, średni i wysoki, a każdy poziom obejmuje różne klasyfikacje danych, takie jak informacje osobiste, poufne informacje biznesowe lub tajne informacje państwowe.

W normie DIN 66399 określono również sposoby niszczenia dokumentów, takie jak rozdrobnienie, cięcie, spalenie, a także wymagania dotyczące pojemności i wydajności urządzeń do niszczenia dokumentów. Norma ta jest szczególnie ważna dla organizacji i instytucji, które muszą zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla swoich danych i dokumentów, aby uniknąć wycieku poufnych informacji. Przy wyborze niszczarki, należy zwrócić uwagę na to, jaka jest powierzchnia ścinka i jego szerokość. 

Poniżej prezentujemy klasy niszczenia dokumentów według normy DIN 66399, wraz z wymaganiami dotyczącymi szerokości i powierzchni ścinka:

  1. P-1 – Szerokość ścinka do 12 mm, powierzchnia ścinka powyżej 2000 mm²
  2. P-2 – Szerokość ścinka do 6 mm, powierzchnia ścinka powyżej 800 mm²
  3. P-3 – Szerokość ścinka do 2 mm, powierzchnia ścinka powyżej 320 mm²
  4. P-4 – Szerokość ścinka do 2 mm, powierzchnia ścinka powyżej 160 mm²
  5. P-5 – Szerokość ścinka do 2 mm, powierzchnia ścinka powyżej 30 mm²
  6. P-6 – Szerokość ścinka do  mm, powierzchnia ścinka powyżej 10 mm²
  7. P-7 – Szerokość ścinka do 0,8 mm, powierzchnia ścinka powyżej 5 mm²

Szerokość i powierzchnia ścinka określają, jak małe kawałki powstają podczas niszczenia dokumentów. Im mniejsza szerokość i powierzchnia ścinka, tym trudniej jest zrekonstruować dokumenty po ich zniszczeniu. Klasy niszczenia dokumentów zależą od poziomu tajności informacji zawartych w dokumentach i są stosowane w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla danych i dokumentów.

Udostępnij