Dobrze zainwestowane pieniądze przynoszą zwielokrotnione zyski. Aby nauczyć się tego, warto sięgnąć po książki o inwestowaniu. Spośród niezliczonej liczby pozycji, w których znajdziemy wiele mądrości, są zarówno publikacje zagraniczne, jak i polskie.
Które zagraniczne książki o inwestowaniu warto przeczytać?
Niesłabnącą pozycją w dziedzinie uczenia się inwestowania jest książka Roberta T. Kiyosaki „Biedny ojciec, bogaty ojciec”. Kolejnym dziełem, jest „Psychologia inwestowania”, którą napisał Martin Pring.
Z tej książki dowiemy się, jak reaguje nasz mózg, gdy w grę wchodzi inwestowanie swojego kapitału na giełdzie, w papierach wartościowych, nieruchomościach itd. Dzięki temu zrozumiemy, jak nas sabotuje nasz umysł i będziemy umieć się przed tym ustrzec.
Filip Tetlok natomiast w książce „Super prognozowanie” pisze o sposobach podejścia do inwestowania. Omawia w niej takie zachowania jak kalkulacja, przewidywanie, spontaniczność, zgadywanie, działanie na chybił trafił itp.
Jakie polskie pozycje o inwestowaniu należy przeczytać?
Mamy już sporo pozycji w dziedzinie inwestowania, które zostały napisane przez polskich autorów. Przetestowali oni na własnej skórze mądrości zapisane w książkach zagranicznych. Przekonali się, że pewne rzeczy proponowane w tych dziełach działają także u nas.
Z innych propozycji natomiast, według nich, należało zrezygnować, wyrzucić, gdyż całkowicie były nieadekwatne do naszej rzeczywistości. W zamian polscy autorzy znaleźli inne klucze, które rzeczywiście na polskim rynku inwestorskim działają.
Tak więc mamy całkiem świeże pozycje, jak np. „Flipy od zera”. Książkę tę napisał Daniel Siwiec. Mamy w niej szereg ciekawych informacji, które można wdrożyć w życie inwestora od razu, nawet gdy jest on bez pieniędzy. Rzecz dotyczy inwestowania w nieruchomości.
Co to są portfele inwestycyjne?
O portfelach inwestycyjnych dowiemy się z bardzo przydatnej polskiej książki, którą dla nas przygotował Marcin Iwuć. Tytuł pozycji to „Finansowa forteca”. Przeczytamy tam o portfelach takich jak poduszka finansowa, portfel długoterminowy i portfel ofensywny.
Jak się okazuje, warto mieć wszystkie te portfele. Poduszka finansowa chroni nas przed utratą pieniędzy, gdy źle ulokujemy swoją inwestycję. Portfel długoterminowy to inwestowanie w nieruchomości, takie jak mieszkania na wynajem.
Do tego portfela wpadają też pieniądze z obligacji inwestowanych inflacją, akcji zagranicznych, obligacji skarbowych notowanych na rynkach i złoto. W portfelu ofensywnym znajdą się zyski z kryptowalut, kupowaniu pojedynczych akcji spółek, flipy, okazyjne inwestycje.
Jakie są różnice między polskimi i zagranicznymi książkami o inwestowaniu?
Są książki o inwestowaniu napisane przez tych, którzy dorobili się wielkich pieniędzy dzięki dobrze przemyślanym strategiom inwestorskim. Pierwsze publikacje były zagranicznych autorów. Pisali oni o sposobach inwestowania w swoim kraju.
Są one z pewnością pomocne, ale nie są osadzone w polskich realiach. Na szczęście mamy też sporo książek osadzonych w polskich realiach, które wyżej wymieniliśmy.
Warte uwagi są także dwie pozycje autorstwa Piotra Zielonki. Pierwsza to „Giełda i psychologia”, a druga, całkiem nowa nosi tytuł „Punkt odniesienia”. Należy czytać je w takiej kolejności, w jakiej zostały napisane.