biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Finanse

Kasy fiskalne Lublin – kto ma obowiązek posiadania kasy online?

Kasy fiskalne Lublin – kto ma obowiązek posiadania kasy online?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym także z koniecznością posiadania kasy fiskalnej w określonych sytuacjach. Zatem przed otwarciem firmy należy dokładnie zapoznać się z przepisami, by nie narazić się na problemy, czy kary.

Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej od pierwszego dnia prowadzenia firmy?

Wiele osób zakładających po raz pierwszy działalność ma duże obawy przed posiadaniem kasy fiskalnej, choć tak naprawdę nie ma się czego bać. Obsługa takiego urządzenia jest prosta, a do wyboru są różne modele kas, które można dopasować do charakteru działalności. Przepisy wyraźnie wskazują, kto ma obowiązek posiadania kasy i jakie kary grożą za spełnienie tego obowiązku. Warto zatem przed otwarciem firmy zajrzeć w wykaz rozporządzenia i sprawdzić, które towary i usługi są objęte koniecznością prowadzenia ewidencji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej od pierwszego dnia. W tym zestawieniu między innymi znajdują się firmy sprzedające gaz płynny, silniki spalinowe, sprzęt radiowy, telewizyjny i fotograficzny, a także perfumy czy wody toaletowe i wyroby z metali szlachetnych. Również niektóre usługi są zobowiązane do bezwzględnego posiadania kasy i wśród nich można wymienić usługi świadczone przez lekarzy, prawników, fryzjerów, czy branżę gastronomiczną. Co z innymi branżami, których nie ma na liście? W takim wypadku kasa fiskalna jest wymagana, gdy obroty firmy przekroczą 20 000 złotych. Oczywiście nie trzeba od razu jej kupować, gdy przekroczy się tę wartość, gdyż przepisy wskazują, że firma ma dwa miesiące na znalezienie odpowiedniego urządzenia. To, jakie kasy fiskalne są dostępne, można sprawdzić na stronie https://www.mezametlublin.pl/.

Jakie branże są zobowiązane do posiadania kasy online?

Obok tradycyjnych kas fiskalnych wprowadzone zostały kasy fiskalne online, które docelowo mają być obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców, którzy są zobligowani do ewidencji sprzedaży towarów i usług dla osób fizycznych i rolników. Zmiany te są wprowadzane stopniowo, a więc każdy przedsiębiorca powinien śledzić wytyczne i sprawdzać, czy konkretną branżę już taki system obowiązuje. Kasy fiskalne online to nowoczesne urządzenia, które są bezpośrednio skomunikowane z Centralnym Rejestrem Kas. Celem tego rozwiązania jest lepsza kontrola transakcji, a tym samym możliwość szybszego wykrycia nieprawidłowości. Wprowadzenie tych zmian ma też na celu uszczelnienie systemu podatkowego, co doprowadzi do mniejszej ilości transakcji dokonywanych bez ewidencji, a w konsekwencji wpłynie na większe przychody do budżetu państwa. W pierwszej kolejności obowiązkiem posiadania kasy online zostały objęte branże, które według państwa są w znacznej mierze narażone na nadużycia. Na tej liście znajdują się między innymi usługi z branży fryzjerskiej, budowlanej, prawnicze czy firmy zajmujące się sprzedażą benzyny, oleju napędowego i gazu.

Na jakiej zasadzie działa kasa fiskalna online?

Prowadząc działalność, nie ma konieczności posiadania wiedzy dotyczącej działania kas fiskalnych online, ale warto wiedzieć ogólnie, w jaki sposób są przesyłane dane. Mianowicie wszystkie informacje wysyłane są do Centralnego Repozytorium Kas dzięki sieci teleinformatycznej. Te dane są wysyłane automatycznie, a więc użytkownik nie musi nic robić oprócz podstawowych czynności dokonywanych podczas ewidencji transakcji. Wymogiem jest posiadanie łącza internetowego, by kasa mogła się połączyć z CRK. Informacje są wysyłane do systemu zgodnie z harmonogramem, który został wyznaczony podczas fiskalizacji. CRK może bez wiedzy posiadacza kasy zmienić ten harmonogram, co jednak nie wpływa w żadnym stopniu na prowadzenie działalności.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij