biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Biznes

Rejestracja firmy w Czechach – kiedy jest opłacalna?

Rejestracja firmy w Czechach – kiedy jest opłacalna?

Rejestracja firmy w krajach popularnie zwanych rajami podatkowymi to często praktykowane rozwiązanie. Niemniej jednak dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się również bliższe kraje, w tym Czechy. Cała procedura rejestracji przedsiębiorstwa nie jest skomplikowana, ale warto zastanowić się, w jakich przypadkach rzeczywiście może być opłacalna.

Niższe podatki, niższy ZUS – czy aby na pewno?

Jednym z koronnych argumentów przemawiającym za rejestracją firmy w Czechach jest możliwość płacenia niższych podatków i niższych składek ubezpieczeniowych. Warto jednak pamiętać, że Czechy nie są rajem podatkowym, zatem nie ma sposobu, aby całkowicie uciec od obowiązku opłacania danin publicznych. Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych jest w Czechach nawet wyższa niż w Polsce. Z drugiej strony, znacznie uproszczone przepisy skłaniają przedsiębiorców do tego, by rozliczać się właśnie u naszych sąsiadów. Jeśli jednak nie planujemy zdobywać nowych rynków, a naszym jedynym motywem jest optymalizacja podatkowa, ZUS i US mogą w krótkim czasie wezwać nas do uregulowania zobowiązań. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich przedsiębiorców – trzeba wiedzieć, jak prawidłowo założyć firmę, aby nasze działania nie budziły żadnych podejrzeń. Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, jakie oferuje dobry adwokat. Z jego ofertą można się zapoznać na stronie https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/.

Ekspansja na rynek czeski

Przedsiębiorcy coraz częściej prowadzą wymianę handlową z innymi krajami. Oczywistym wyborem są kraje sąsiadujące, do których dostęp jest stosunkowo łatwy. Niemniej jednak prowadzenie negocjacji i handlu z czeskimi kontrahentami będzie o wiele prostsze, jeśli zarejestrujemy firmę w kraju docelowym. W ten sposób znacznie upraszczamy procedury związane między innymi z podatkiem VAT. Rejestracja firmy w Czechach w pewnych przypadkach umożliwia dostęp do kapitału inwestorów, a także dotacji, które skierowane są przede wszystkim do innowacyjnych przedsiębiorstw. Osoby, które planują handel z Czechami, powinny rozważyć rejestrację firmy właśnie w tym kraju. Podobnie postępują przedsiębiorstwa, które działają na polskim rynku, jednak ich głównymi kontrahentami są Czesi. Przeszkodą nie są tutaj formalności – wystarczy skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby wszelkie procedury zostały zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Pozyskanie pracowników z Czech

Firmy działające przy czeskiej granicy bardzo często zatrudniają nie Polaków, a właśnie naszych sąsiadów, zwłaszcza jeśli posiadają oni wymagane kompetencje i umiejętności. Chcąc pozyskać pracownika z Czech, warto rozważyć rejestrację firmy w jego kraju. Znacznie upraszcza to pewne procedury kadrowe, co przy większej liczbie zatrudnionych może okazać się bardzo korzystne, pozwalając zoptymalizować koszty. Warto pamiętać, że specjaliści chętniej podejmują współpracę z firmami czeskimi, także w przypadku nawiązywania umów B2B. Jest to dla nich korzystniejsze z punktu widzenia rozliczeń podatkowych i choć oczywiście nie jest to sztywna reguła, to jednak czescy pracownicy zdecydowanie chętniej pracują dla firm rodzimych. Ten przypadek zakładania działalności gospodarczej za granicą dotyczy głównie firm, które działają blisko Czech, ale tendencja ta dotyka również firmy zatrudniające pracowników zdalnych. W tym przypadku lokalizacja nie ma bowiem większego znaczenia. Z drugiej strony, jak w każdym przypadku, należy przeanalizować wszelkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się założyć firmę w Czechach.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij