biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Biznes

Szkoła policealna – nowe możliwości rozwoju na rynku zawodowym

Szkoła policealna – nowe możliwości rozwoju na rynku zawodowym

Wiele osób kończy naukę na szkole średniej lub studiach. Szkołę wyższą kończą ok. 25 – 30 roku życia i w pełni oddają się pracy zawodowej. Rzadko która osoba myśli o tym, aby dalej się uczyć. Nie powinno się tak robić, ponieważ zdobycie nowej wiedzy i umiejętności jest w stanie pomóc na rynku zawodowym. Dzisiaj istnieje możliwość zapisania się do wielu placówek edukacyjnych po szkole średniej, dzięki czemu będzie można rozwijać się, co też często pozytywnie wpływa także na komfort psychiczny wielu osób.

Czy mogę zapisać się do szkoły policealnej?

Szkoły policealne to ogromne możliwości, które pomogą otworzyć się na nowe wyzwania, jakie w aktualnych czasach oferują pracodawcy. Oferta takich szkół jest ogromna. Jedną z takich placówek, razem z kierunkami, na jakie można się zapisać, można obejrzeć na stronie https://centrumksztalceniaedu.pl/kierunki-ksztalcenia/. Czy każdy może zapisać się do takiej szkoły?

Zdecydowana większość osób ma możliwość zapisania. Wystarczy być bowiem absolwentem szkoły ponadpodstawowej. Co ciekawe, nie trzeba mieć matury, aby móc zapisać się do policealnej placówki edukacyjnej. Jedyne co trzeba zrobić, to skończyć liceum, technikum lub szkołę branżową. Matura nie jest obowiązkiem.

Są takie osoby, które np. matury nie zdały (nie każdemu idzie dobrze na egzaminie dojrzałości), ale chcą kontynuować naukę. Jak najbardziej mogą one zapisać się do szkoły policealnej, a o maturze pomyśleć w kolejnych latach. W ten sposób przynajmniej nie straci się kolejnego roku nauki, który pozwoli zdobyć nowe umiejętności.

Czas nauki w szkole policealnej

Ile czasu trzeba poświęcić na naukę w szkole policealnej? Wszystko uzależnione jest od wybranego kierunku. Technik sterylizacji medycznej to dwa semestry, czyli jeden rok nauki. Asystentka stomatologiczna tak samo. Z kolei terapeuta zajęciowy to aż cztery semestry nauki, czyli łącznie dwa lata nauki. Technik masażysta podobnie jak terapeuta. Jak więc widać, do wyboru są różne kierunki nauki. Należy sprawdzić, ile zajmują dokładnie czasu poszczególne nauki.

Kiedy odbywa się nauka? W związku z tym, że do szkoły policealnej zapisują się z reguły osoby, które już pracują, to nauka odbywa się stacjonarnie. Jest to piątek, sobota i niedziela. W piątek zajęcia odbywają się po południu. Jeżeli chodzi o sobotę i niedzielę, to zajęcia odbywają się od rana. Tak, aby osoby pracujące mogły bez problemu uczestniczyć w zajęciach. Są też wyjątki od zajęć stacjonarnych, ale o wszystkim zawsze można przeczytać na stronie szkoły dla osób dorosłych.

Nowe uprawnienia zawodowe

Warto powiedzieć, że nauka w szkole policealnej to wciąż wykształcenie średnie. Różnica w szkole dla dorosłych jest taka, że można zdobyć nowe uprawnienia zawodowe, które np. po liceum ogólnokształcącym nie są w zasięgu ręki uczniów. Jakie? Wszystko uzależnione jest od wybranego kierunku. Oprócz tych, które zostały wyżej wymienione, jest też opiekun medyczny, higienistka stomatologiczna i inne. Trzeba także powiedzieć, że niektóre szkoły specjalizują się tylko w kierunkach medycznych. Inne mają zdecydowanie więcej propozycji, które związane mogą być np. z florystyką, fotografią.

Czy warto postarać się o nowe uprawnienia zawodowe? Oczywiście, że tak. Szczególnie jeżeli ktoś nie może znaleźć pracy w swoim zawodzie i ma szansę na to, aby zmienić swoje możliwości. Nie brakuje osób, które mają pracę, ale po prostu nie daje im ona satysfakcji. Zawsze można więc pomyśleć o tym, aby zapisać się do szkoły policealnej, która oferuje różne kierunki nauki.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij