biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

BiznesFinanse

Czym są dotacje unijne?

Czym są dotacje unijne?

W obecnych czasach przedsiębiorcy mogą liczyć na różnego rodzaju dotacje. Dzięki nim można założyć firmę oraz zainwestować w nią. Obecnie można liczyć na dotacje unijne dla firm. Warto dowiedzieć się, na czym one konkretnie polegają oraz jakie są wymogi ich wzięcia.

Dotacje od Unii Europejskiej

Dużo ludzi myśli o rozwoju swojego przedsiębiorstwa. Celem jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Nierzadko ludzie chcą rozbudować hale produkcyjne bądź zainwestować w odpowiednie wyposażenie. Na to wszystko potrzebne są znaczne środki finansowe. Nie zawsze wiadomo, skąd je wziąć. Najlepiej ubiegać się o dotacje unijne na rozwój przedsiębiorstwa. Okazuje się, że dzięki wsparciu Unii Europejskiej możliwe jest rozwijanie wielu obszarów działalności swojego przedsiębiorstwa. Warto zauważyć, że dofinansowanie z Unii na rozwój firmy to duża pomoc dla małych, a także średnich firm. Jest to też świetny sposób, żeby uzyskać potrzebne środki finansowe umożliwiające dalsze rozwój przedsiębiorstwa, a także rozpoczęcie działalności na większą skalę. Co więcej, środki unijne na rozwój przedsiębiorstwa można znaleźć nie tylko w programach krajowych, ale też regionalnych.

Sprawdź także: Co to jest ochrona praw autorskich?

Dofinansowanie do działalności gospodarczej

W Polsce istnieją firmy, które pomagają w pozyskaniu dotacji unijnych. Przeznaczone są one na rozbudowę oraz wyposażenie przedsiębiorstwa. Warto zauważyć, że fundusze europejskie na rozwój to pomoc, o którą ubiegać się mogą mikroprzedsiebiorca, mali, a także średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą z siedzibą zarejestrowaną na terytorium naszego kraju. Wniosek o dofinansowanie działalności gospodarczej nie jest skomplikowane. Trzeba tylko przedstawić podstawowe dane.

Trzeba jednak wiedzieć, że projekty powinny przyczyniać się do rozwoju jak największej innowacyjności w firmie. Dotyczyć mogą nie tylko budowy, ale też rozbudowy hali produkcyjnej, kupna wszelakich maszyn bądź linii technologicznych. Możliwości jest bardzo wiele. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców stara się o dofinansowanie dla firmy. Sporo osób nie wie, na co można uzyskać bezzwrotne dotacje unijne na rozwój przedsiębiorstwa. Przede wszystkim można wykorzystać je na budowę bądź rozbudowę hal. Do tego dolicza się kupno nieruchomości oraz budynków. Nie można zapomnieć o kupnie środków trwałych, maszyn oraz urządzeń. Ponadto dotacje unijne przeznaczone są na kupno materiałów oraz prac budowlanych, a także na najem, dzierżawę bądź leasing środków trwałych. Oprócz tego fundusze unijne można przeznaczyć na działania promocyjne, a także koszty ogólne.

dotacje unijne

Dotacje unijne

Nie każdy wie o tym, że dofinansowanie z Unii Europejskiej na rozwój przedsiębiorstwa nierzadko sięga nawet 70 proc. wysokości kosztów projektu. Tego typu kwota jest jednakże uzależniona od miejsca realizacji inwestycji, a ponadto wielkości firmy. Nie każdy wie o tym, że jeśli celem jest rozpoczęcie procedury ubiegania się o środki unijne na rozwój przedsiębiorstwa, trzeba złożyć wniosek razem z załącznikami w postaci danych dotyczących firmy. Mowa tutaj między innymi o dokumentacji ewidencyjnej: KRS, CEIDG, a także dokumentacji, która dotyczy sytuacji finansowej oraz otrzymanej wcześniej pomocy.

Ponadto trzeba dołączyć opis prowadzonej do tej pory działalności, a także uzasadnić projekt. Mowa tutaj o mapach, szkicach lokalizacyjnych projektu i tak dalej. Bardzo istotna jest również dokumentacja techniczna, która potwierdza uprawnienia do gruntu, na którym ma zostać zrealizowany projekt sfinansowany częściowo przez dotacje unijne. Co ważne, po szczęściu procedury następuje ocena wniosku polegająca na ocenie wszelkich wymogów. W tym przypadku mowa tutaj o sprawdzeniu terminu złożenia wniosku, a także kompletu dołączonej dokumentacji. Nie można też zapomnieć o ocenie merytorycznej. W przypadku, kiedy celem jest ubieganie się o dofinansowanie po raz pierwszy, warto skorzystać z pomocy renomowanej firmy. Specjalizuje się ona w pomocy uzyskania dotacji unijnych. Obecnie coraz więcej osób korzysta z takich usług.

Udostępnij