biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Finanse

Gdy do drzwi puka komornik – jak pomóc osobom zadłużonym?

Gdy do drzwi puka komornik – jak pomóc osobom zadłużonym?

Masz trudności ze spłatą długów i otrzymałeś pismo od komornika? To wcale nie oznacza, że jesteś w sytuacji bez wyjścia. Nadal możesz wyjść na finansową prostą – trzeba tylko wiedzieć, jakie podjąć działania. Zobacz, gdzie szukać pomocy dla osób zadłużonych z komornikiem i co zrobić, aby uwolnić się od problemów.

Do drzwi puka komornik – gdzie szukać pomocy?

Otrzymałeś pismo w sprawie swoich długów? Na początek najważniejsze: upewnij się, że przysłał je komornik, a nie firma windykacyjna. Wiele osób myli te podmioty, a ich działanie jest zupełnie odmienne.

  • Jeśli pismo wzywające do spłaty zobowiązania przysłała firma windykacyjna, masz jeszcze szansę na polubowne rozwiązanie problemu. Wystarczy skontaktować się, np. przez internetowy portal obsługi zadłużonych (takie rozwiązanie jest dostępne m.in. w Ultimo), i rozłożyć zobowiązanie na dogodne raty. W ten sposób unikniesz pozwu do sądu i egzekucji komorniczej – wystarczy tylko trzymać się uzgodnionych warunków.
  • Jeżeli dokument faktycznie przyszedł od komornika, rozpoczęła się wobec Ciebie egzekucja długu. Jest ona prowadzona na wniosek wierzyciela po tym, jak sąd wydał nakaz zapłaty z tytułem wykonawczym. Wówczas mogą być wobec Ciebie zastosowane „środki przymusu”, które pozwolą na spłatę zobowiązania, np. zajęcie środków na koncie bankowym czy części wypłaty/renty/emerytury.

Warto wiedzieć, że również w tej drugiej sytuacji nie jesteś bez wyjścia. Chociaż Twoje pole manewru jest bardziej ograniczone, nadal możesz podjąć próby negocjacji i uzyskać pomoc dla osób zadłużonych z komornikiem.

Jaka pomoc dla osób zadłużonych z komornikiem jest możliwa i gdzie jej szukać?

Warto pamiętać, że komornik działa na zlecenie wierzyciela. Dlatego rozmowy z tym urzędnikiem np. o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego będą nieskuteczne. To osoba lub podmiot, któremu zalegasz z płatnościami, może podjąć decyzję o nowych, polubownych warunkach spłaty.

Dlatego ważnym krokiem jest kontakt z wierzycielem lub firmą, która obsługuje Twój dług. Szczera rozmowa prowadzona z intencją rozwiązania problemu może dać szansę na dogadanie się, aby dla Ciebie spłata zobowiązania była mniej dotkliwa, a wierzyciel otrzymał należne mu środki. Trzeba jednak mieć świadomość, że największe szanse na polubowne rozwiązanie problemu są wtedy, kiedy sprawa nie trafiła jeszcze do sądu, a następnie do komornika.

Warto też uważać na to, aby przy problemach z zadłużeniem nie podjąć pochopnych i tylko pozornie korzystnych decyzji finansowych. Jedną z nich może być zaciągnięcie nowego zobowiązania, np. szybkiej pożyczki „bez BIK” na spłatę długów. To rozwiązanie, zamiast przybliżyć Cię do wyjścia z problemów, jeszcze je pogłębi, ponieważ podniesie wysokość zobowiązań. Zdecydowanie lepiej jest poszukać wsparcia u ekspertów.

Jeżeli więc zmagasz się z długami i czujesz, że coraz trudniej Ci je spłacać lub nawet do drzwi zapukał już komornik, nie zwlekaj. Skontaktuj się i poproś o pomoc – uzyskasz ją łatwiej niż Ci się wydaje!

Udostępnij