biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Biznes

Ile wynosi najniższa krajowa w roku 2022?

Ile wynosi najniższa krajowa w roku 2022?

Płaca minimalna zmienia się praktycznie co roku. Tendencja ta utrzymuje się już od kilku lat. Tak jak poprzednio, rok 2022 przyniósł zatem podwyższenie płacy minimalnej, tym razem o 7,5% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi najniższa krajowa? Jaka jest to kwota brutto, a jaka netto? Poniżej garść podpowiedzi dla osób zainteresowanych tym tematem.

Ile wynosi najniższa krajowa?

Nie da się godnie żyć bez godnych zarobków. Najniższa krajowa to kwota, która oferowana jest na naprawdę bardzo wielu stanowiskach pracy. Nie jest to kwota wysoka, jednak w porównaniu do wielu innych krajów w Europie, w Polsce można mówić o całkiem wysokiej najniższej wypłacie, jaką może otrzymywać pracownik za swoją pracę. W roku 2021 najniższe wynagrodzenie wynosiło 2800 zł brutto, a zatem 2061 zł netto. W roku 2022 kwota ta wzrosła o 7,5% i obecnie wynosi 3010 złotych. Po odliczeniu wszystkich należnych składek, daje to kwotę 2363,56 netto. To właśnie taka suma zostanie przelana na konto pracownika, jeżeli jest on zatrudniony w ramach umowy o pracę i ma wynagrodzenie równe najniższej krajowej.

Czym jest najniższa krajowa?

Płaca minimalna to inaczej właśnie najniższa krajowa. Warto wiedzieć o tym, że jest to kwota ustalana odgórnie przez państwo. Jest ona niezależna od kompetencji pracownika i jego wykształcenia. Jeżeli ktoś jest zatrudniony na pełen etat na jakimś stanowisku, nawet jeżeli jest to praca, która nie wymaga wykształcenia i kwalifikacji, musi otrzymywać najniższą krajową. Zwykle co roku, gdy planowane jest podwyższenie tej kwoty, ze strony przedsiębiorców odzywają się niezadowolone głosy. Przedsiębiorcy obawiają się, że podniesienie kwoty płacy minimalnej spowoduje, że ich biznesy nie będą tak dochodowe, jak wcześniej. Z drugiej strony rząd bierze pod uwagę potrzeby osób pracujących. Nie da się ukryć, że kwota netto otrzymywana w ramach najniższego wynagrodzenia nie jest kwotą dużą. To tak naprawdę minimum, za które można przeżyć, opłacając rachunki i kupując jedzenie.

Ile wynosi minimalna stawka godzinowa ?

Niektórzy pracownicy nie są zatrudnieni w ramach umowy o pracę, natomiast wykonują pracę w ramach umowy zlecenia. W tym roku kwota najniższej stawki godzinowej za taką pracę wynosi 19,70 zł brutto. W porównaniu do poprzedniego roku kwota minimalna za pracę za godzinę wzrosła zatem o 1,40 zł. Biorąc pod uwagę ceny, które tak drastycznie idą w górę od kilku miesięcy, a także szalejącą inflację oraz niedawny wzrost stóp procentowych, tak niewielki wzrost zarobków dla osób, które i tak zarabiają najniżej, to kropla w morzu potrzeb. W jakich zawodach zarabia się tak mało? Wbrew pozorom nie zawsze są to zawody czy prace wykonywane przez osoby, które nie mają wykształcenia wyższego. Już od dawna wiadomo, że często osoby wykonujące prace fizyczne, niejednokrotnie zarabiają więcej niż wielu specjalistów wykonujących prace wymagające wykształcenia wyższego. Mowa tutaj o pracownikach urzędów, oraz tak zwanej administracji państwowej.

Udostępnij