Bóle głowy, uporczywe ziewanie, spadek energii, brak koncentracji i ogólne zmęczenie to oznaki między innymi słabej jakości snu. Wtedy też jest to sygnał, że organizm potrzebuje natychmiastowej regeneracji. Zwolennicy popołudniowych drzemek twierdzą, że spanie w dzień dodaje im energii i poprawia samopoczucie. Przeciwnicy, że zaburza prawidłowy rytm dobowy i może powodować problemy ze snem w nocy. Kto ma rację? Ile powinna trwać drzemka?
Kto najczęściej i najwięcej drzemie?
W Polsce w ciągu dnia drzemią głównie przedszkolaki, za to w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach azjatyckich czas na szybką regenerację w ciągu dnia należy się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Popołudniowa drzemka doczekała się nawet swojego święta, które obchodzone jest każdego roku w marcu i nosi nazwę Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Choć w polskiej kulturze trudno jest sobie wyobrazić pracodawcę, który zezwalałby na odpoczywającego przy biurku pracownika, to w Chinach takie zachowanie jest nie tylko akceptowalne społecznie, ale także gwarantowane konstytucyjnie. W wielu firmach pracownicy idą na półtoragodzinną przerwę, podczas której jedzą obiad, a następnie drzemią: na przyniesionej z domu macie lub po prostu z głową na biurku. Popołudniowa sjesta jest również popularna w krajach śródziemnomorskich, takich jak Hiszpania, gdzie w trakcie największych upałów drzemka trwa tam od około 14 do około 17.
Ile powinna trwać drzemka w ciągu dnia?
Drzemka ma wiele zalet dla ludzkiego organizmu i w odpowiedniej dawce jest także zdrowa. Ile powinna trwać drzemka? Nie powinna zacząć się zbyt późno i trwać zbyt długo, ponieważ może zaburzyć rytm dnia i powodować problem z wieczornym zaśnięciem. Zbyt krótka drzemka także nie spełni swojej funkcji i zamiast podziałać pobudzająco, spotęguje zmęczenie i znużenie. To ile powinna trwać zależy w głównej mierze od indywidualnych preferencji. Optymalny czas to 20 minut. Sen dzieli się bowiem na dwie fazy: lekki i głęboki. Specjaliści ds. snu przekonują, że drzemka powinna się skończyć, zanim organizm wejdzie w drugą fazę.
Czy drzemka jest zdrowa?
Wiadomo już, że popołudniowa drzemka jest niezwykle popularna w wielu krajach, a w niektórych nawet okraszona odpowiednimi zapisami w konstytucji. Czy jest jednak w stanie zmniejszyć uczucie senności w ciągu dnia? Power nap to określenie stworzone przez Jamesa Maasa, który jest jednym z najpopularniejszych badaczy snu. Według jego koncepcji drzemka po obiedzie może w pozytywny sposób wpływać na funkcjonowanie całego organizmu: dodać energii, poprawić czujność, koncentrację i sprawność motoryczną. Inni uczeni to potwierdzają, dodając, że odpowiednia dawka snu w ciągu dnia przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych, w tym na nadciśnienie i zawał serca. Ponadto drzemka pozwala obniżyć poziom stresu i usprawnić pracę mózgu. Nie można także zapominać o tym, że wpływa ona na poprawę samopoczucia.