biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Finanse

Jak szybko rozliczyć swój PIT online?

Jak szybko rozliczyć swój PIT online?

Kwiecień jak co roku kojarzy się wielu osobom z koniecznością złożenia zeznań podatkowych. Pandemia, ale też zmiany po stronie urzędów skarbowych sprawiły, że coraz więcej osób rozlicza PIT online. Wszystko przez to, że od 2019 roku urząd skarbowy wstępnie za nas przygotowuje rozliczenie podatkowe. Takie rozliczenie znajdziemy na portalu podatki.gov.pl, należy je zaakceptować lub skorygować. Poniżej kilka uwag, jak to wygląda w praktyce.

Jak rozliczyć PIT 36 online?

PIT 36 to formularz do zeznania rocznego dla wszystkich osób zarabiających na pozarolniczej działalności gospodarczej, którzy wybrali, że będą się rozliczać na zasadach ogólnych. Do grona osób, które powinny złożyć ten formularz, należą też osoby prowadzące nierejestrowaną działalność gospodarczą, czy osoby zatrudnione za granicą. Osoby zarabiające w analogiczny sposób, ale które wybrały podatek liniowy jako swoją formę rozliczenia powinny skorzystać z formularza PIT 37L.

W celu rozliczenia PIT 36 online należy zalogować się na stronie podatki.gov.pl. Można to zrobić na 3 sposoby: przez e-dowód, profil zaufany lub podając kilka informacji w specjalnym formularzu (przychód za rozliczany rok i rok poprzedni oraz kwotę niedopłaty/nadpłaty z ubiegłego roku). Pomimo tego, że urząd skarbowy wypełnił już wstępnie zeznanie trzeba je przynajmniej zatwierdzić. Jest to też moment, by je skorygować lub skorzystać z przysługujących ulg. Po zatwierdzeniu deklaracji można od razu uregulować należność podatkową.

pit online

Jak rozliczyć PIT 37 online?

PIT 37 online składają osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale też pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne czyli zleceniobiorcy. Korzystając z tej deklaracji podatnicy są opodatkowani według skali, czyli na tak zwanych zasadach ogólnych. Mogą jednak skorzystać z różnych preferencji w momencie rozliczenia, np. rozliczenie wspólnie z małżonkiem czy różnego rodzaju ulgi: na dzieci, na Internet itp. W deklaracji PIT 37 rozlicza się również dochody uzyskane ze zbiorów czy uzyskane z umów aktywizacyjnych.

Podobnie jak w przypadku deklaracji PIT 36 rozliczając PIT 37 online trzeba zalogować się na rządową stronę podatki.gov.pl za pomocą e-dowodu, profilu zaufanego lub podając wybrane dane podatkowe i PESEL. Na portalu można zmienić formę rozliczenia na wspólną z małżonkiem, oraz podać przysługujące ulgi, tworząc jednocześnie deklarację PIT 0. Bywa też, że część ulg, np. na dzieci, jest już wstępnie wypełniona. Po sprawdzeniu kompletności dochodów i ulg wystarczy PIT online zatwierdzić. Na stronie można też od razu uregulować ewentualną niedopłatę podatku

Artykuł sponsorowany

Udostępnij