biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Biznes

Polski ład – kalkulator opodatkowania

Polski ład – kalkulator opodatkowania

 Do czego służy i dlaczego warto z niego korzystać?

Odkąd wprowadzono Polski Ład, wiele spraw zaczęło się komplikować. Dotyczy to form opodatkowania przedsiębiorstwa, wynagrodzenia oraz innych tego typu spraw. Celem wykonania dokładnych kalkulacji, warto posłużyć się specjalnym narzędziem. Są to tak zwane kalkulatory wynagrodzeń.

Polski ład 2.0 – kalkulator

Polski Ład kalkulator to świetne narzędzie do obliczania wysokości wynagrodzeń zgodnie ze zmianami, jakie spowodował wprowadzony jakiś czas temu Nowy Ład. Wystarczy wybrać odpowiednie parametry, aby sprawnie wykonać kalkulację i uzyskać wynik. Kalkulator ten daje możliwość wyliczenia opodatkowania wspólnie z małżonkiem z uwzględnieniem skali podatkowej, a także opodatkowanie dla każdego z osobna, przy ryczałcie czy podatku liniowym. Dzięki niemu można łatwo porównać łączne skutki zmian przeprowadzonych w wyniku wejścia w życie Polskiego Ładu. Polski Ład Kalkulator to świetne narzędzie, które może w wielu obliczeniach pomóc, gdyż podaje się tylko najważniejsze dane, a całą resztę narzędzie to wylicza samodzielnie. Kalkulator jest darmowy, więc można testować go do woli i na różne sposoby. Zresztą właśnie po to został stworzony.

polski ład kalkulator

Kalkulator wynagrodzeń zgodny z Polskim Ładem

Korzystając z kalkulatora, można obliczyć wynagrodzenie netto zależnie od tego, czy jest wypłacane na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o pracę. Narzędzie to w pewnym sensie dostosowuje się do sytuacji, a właściwie to można samodzielnie dostosować je do swojego przypadku. Kalkulatory tego typu uwzględniają limity przy wyliczaniu składek społecznych, a także wspólne limity ulg zwalniających część przychodu oraz dane dotyczące kosztów autorskich naliczanych od części przychodu. Inaczej wylicza się wynagrodzenie przy umowach zlecenia, a inaczej w przypadku umowy o pracę, ale w każdym z tych przypadków wystarczy wykorzystać kalkulator wynagrodzeń, by sobie tę sprawę uprościć.

Kalkulator wynagrodzeń niepodlegających oskładkowaniu

Ten sam kalkulator umożliwia obliczanie wynagrodzeń niepodlegających oskładkowaniu. Trzeba tylko mieć świadomość tego, że ma on charakter poglądowy, w związku z czym nie może być wykorzystywany do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń. Jest jednak niewątpliwie narzędziem, które wiele spraw wyjaśnia. Tym bardziej że wystarczy podać tylko określone parametry, aby uzyskać wynik. Dlatego na przykład chcąc się dowiedzieć, ile mogłyby wynosić wynagrodzenia netto pracowników, gdyby byli oni zatrudnieni na takiej czy innej umowie, to wystarczy posłużyć się właśnie tym narzędziem. A jest ono niezwykle proste w obsłudze. Wystarczy dokonać kalkulacji tylko raz, aby wiedzieć, że nie jest to takie skomplikowane, jak mogło wydawać się na początku.

Kalkulatory podatkowe i te do obliczania wynagrodzeń znacznie ułatwiają pracę księgowym oraz innym pracownikom specjalizującym się w sprawach wynagrodzeń i podatków. Warto więc przyjrzeć im się bliżej, poznać wszystkie ich funkcje i możliwości. Dziś można je testować za darmo i bez wychodzenia z domu czy biura. Dla niektórych sama forma opodatkowania, a właściwie jej wybór, stanowi kłopot. Wykorzystując kalkulator, można sprawdzić, jaka forma opodatkowania będzie lepsza i którą najlepiej wybrać.

Zawsze gdy w przepisach pojawiają się zmiany, a tym bardziej zmiany dotyczące wyliczeń wynagrodzeń, czy formy opodatkowania, przedsiębiorcy zaczynają się gubić. Nawet wydaje się stale dokształcające się i władające aktualnymi informacjami księgowe, zanim wejdą do wprawy, muszą się wiele nauczyć.

Udostępnij