biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Biznes

Unieważnienie umowy kredytu frankowego – kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Unieważnienie umowy kredytu frankowego – kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Kredyt we frankach szwajcarskich wydawał się sposobem na pozyskanie finansowania relatywnie niskim kosztem, jednak okazuje się, że w wielu umowach kredytowych występują tak zwane klauzule niedozwolone. Mogą one stanowić podstawę do unieważnienia umowy zawartej z bankiem. Warto mieć na uwadze, że sprawy frankowe najczęściej są bardzo złożone, przez co założony cel można osiągnąć wyłącznie z pomocą doświadczonego adwokata.

Na czym polega unieważnienie umowy kredytu frankowego?

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie we frankach szwajcarskich, w niektórych przypadkach mogą wystąpić o unieważnienie umowy kredytowej. O unieważnienie każdorazowo decyduje sąd, jednak wcześniej musi się upewnić, że w kontrakcie występują tak zwane klauzule niedozwolone. Innymi słowy, w czasie jego zawierania doszło do naruszeń, które powodują, że od początku był on nieważny. W związku z tym należy dokonać odpowiednich rozliczeń. Z prawnego punktu doprowadzamy do stanu sprzed dnia zawarcia umowy. Takie rozwiązanie jest korzystne dla kredytobiorcy, który może nie tylko uwolnić się od zobowiązania, ale również odzyskać nadpłacone kwoty. Unieważnienie umowy kredytu nie jest tym samym, co przewalutowanie. Kancelaria Adwokacka Adwokat Wilczyński i Partnerzy w Katowicach pomaga osobom, które zaciągnęły kredyt we frankach, analizując dokładnie treść umowy, a następnie określając możliwe rozwiązania prawne. Adwokat w Katowicach stanowi wsparcie na każdym etapie sprawy frankowej.

Jak unieważnić umowę kredytu frankowego?

Unieważnienie umowy kredytu następuje na mocy wyroku sądu. Kredytobiorca musi więc wystąpić z pozwem, w którym zawrze odpowiednią argumentację i sformułuje żądania. Już na tym etapie wielu frankowiczów napotyka niemałe trudności, gdyż samodzielne stwierdzenie, które zapisy można uznać za niedozwolone, jest niezwykle skomplikowanym procesem. Należy bowiem wziąć pod uwagę nie konkretne punkty umowy, a całą jej treść. Warto mieć na uwadze, że banki, które otrzymują pozew, próbują nakłonić klienta do podpisania ugody. W zdecydowanej większości przypadków ugoda nie jest korzystna z punktu widzenia kredytobiorcy, natomiast wywiera jeden bardzo poważny skutek – praktycznie zamyka drogę do sądowego stwierdzenia nieważności umowy.

Sprawy frankowe – kiedy potrzebna jest pomoc adwokata?

Adwokat z Katowic specjalizuje się w sprawach frankowych, a jego klientami są przede wszystkim osoby, które nie potrafią udźwignąć ciężaru kredytu. W jaki sposób pomaga? Analizuje umowę, wyciąga konkretne wnioski, a następnie proponuje konkretne rozwiązania prawne. Każda umowa jest inna, dlatego wymaga indywidualnego podejścia. Adwokat sporządza w imieniu klienta pozew, reprezentuje go również przed organami sprawiedliwości. W razie potrzeby podejmuje również negocjacje z bankiem. Kiedy warto skorzystać z jego usług? Większość klientów potrzebuje profesjonalnego wsparcia już od początku batalii. Jak wspominano, sama analiza umowy nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla osoby, która nie ma większej wiedzy z zakresu prawa i bankowości. Niemniej jednak adwokat udziela pomocy prawnej na każdym etapie sprawy. Coraz częściej sięgają po nią osoby, które uprzednio korzystały z pomocy tak zwanych kancelarii frankowych. Nie wszystkie zatrudniają profesjonalnych prawników, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w kwestiach frankowych. O wiele lepiej zaufać adwokatowi, który ma także uprawnienia do tego, aby reprezentować klienta przed sądem. Jego wiedza i zaangażowanie przydają się również w negocjacjach z dużą instytucją, jaką jest bank.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij