biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

BiznesMarketing

4p marketing – czym jest model 4p?

4p marketing – czym jest model 4p?

Dobra strategia marketingowa firmy to podstawa sukcesu, dlatego warto wiedzieć, jak prowadzić skuteczne działania promocyjne. W tym celu można na przykład wdrożyć w firmie popularny model 4p marketing. Jest ponadczasowym i uniwersalnym przepisem na zwiększenie sprzedaży niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności.

Z czego składa się model 4p marketing?

Koncepcja 4p marketing składa się z czterech komponentów, których wszystkie nazwy w języku angielskim zaczynają się właśnie od litery „p”. Będą to zatem price – cena, product – produkt, place – dystrybucja, miejsce oraz promotion – promocja. Ideą tego modelu jest podzielenie firmy na konkretne działy, co powinno przełożyć się automatycznie na wzrost jej efektywności. Ponadto każdy z tych składników jest niezbędny, by opracować i wdrożyć skuteczną kampanię marketingową.

Cena i produkt

Pierwszym składnikiem modelu 4p marketing jest cena. Opracowanie polityki cenowej to kluczowy element strategii marketingowej, dlatego powinno być poprzedzone dogłębną analizą rynku. Ustalenie optymalnej ceny jest trudne, ponieważ nie może być ona za niska ani też za wysoka. Dobrze dobrana cena musi gwarantować przedsiębiorcy opłacalność prowadzonego biznesu, będąc jednocześnie atrakcyjną dla potencjalnych klientów. Poza ceną produktów należy jeszcze opracować strategię wprowadzania rabatów oraz ustalić cenę dostawy towarów, jeśli planuje się prowadzić sprzedaż wysyłkową. Kolejnym składnikiem modelu 4p marketing jest produkt. Opracowanie kompleksowej strategii marketingowej dla produktu wymaga poznania oczekiwań klientów oraz określenia własnych możliwości produkcyjnych. Trafne zdefiniowanie potrzeb klientów i ustalenie optymalnych parametrów danego produktu, może w znaczący sposób przyczynić się do osiągnięcia rynkowego sukcesu. Ponadto tworząc nowy produkt lub ulepszając już istniejący, warto wziąć pod uwagę jego przydatność, innowacyjność i czynniki, które sprawią, że będzie się wyróżniał na tle konkurencji.

Zobacz też, na czym polega marketing inbound

model 4p

Dystrybucja i promocja

Następnym krokiem powinno być określenie, jakimi kanałami dana firma zamierza dotrzeć do klienta. Opracowanie strategii dystrybucji towarów musi uwzględniać nie tylko sposób ich dostarczenia, ale i koszty związane z łańcuchem dostaw oraz czas, jaki będzie potrzebny, aby klient otrzymał zamówiony produkt. Niezależnie od rodzaju działalności, należy skupić się na wypracowaniu jak najszybszej drogi dostarczenia produktów, ponieważ czas dostawy jest dzisiaj dla klientów kluczowym elementem, na który zwracają baczną uwagę, podczas dokonywania zamówień. Ostatnim elementem składowym modelu 4p marketing jest promocja, która obejmuje takie obszary jak reklama telewizyjna, reklama internetowa, bilbordy, public relations oraz działania związane z bezpośrednią sprzedażą w sklepie.

Podsumowując, opracowanie wszystkich czterech elementów koncepcji 4p marketing, umożliwia przedsiębiorcom stworzenie profesjonalnej i przede wszystkim skutecznej strategii marketingowej, dzięki której będą mogli utrzymać sprzedaż swoich produktów na satysfakcjonującym dla nich poziomie.

Sprawdź, czym jest landing page

Udostępnij