biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

Biznes

Co to jest algorytm sortowania i jak go wykorzystać w programowaniu?

Co to jest algorytm sortowania i jak go wykorzystać w programowaniu?

Chcąc opanować trudną sztukę programowania, warto zapoznać się z definicją i zastosowaniem różnego rodzaju algorytmów. Jest to bardzo istotne, gdyż tak naprawdę podczas pracy w informatyce oraz IT będziemy spotykać się z nimi praktycznie codziennie. Jednym z algorytmów, który szczególnie przyda się przyszłym programistom, jest właśnie algorytm sortowania, umożliwiający dokładne uporządkowanie danych za pomocą jasno określonych kryteriów. Jeszcze go nie znałeś? W dzisiejszym artykule dowiesz się wszystkiego, co jest istotne w tym temacie.

Co to jest algorytm sortowania?

Algorytm sortowania to zbiór czynności, jakie należy zlecić komputerowi, aby uporządkować dane według różnych kryteriów na przykład ważności, wartości, kolejności, czy wielkości. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu sortowaniu owe dane będą łatwiejsze do wyszukiwania oraz do zaprezentowania potencjalnemu odbiorcy. Zatem czym się mogą między sobą różnić poszczególne algorytmy sortowania? Warto to wiedzieć, gdyż algorytm sortowania może wiele ułatwić. Poniżej przedstawiamy podstawową kryteria ich rozróżnienia:

  • Złożoność operacyjna – czyli liczba operacji koniecznych do wykonania, aby uzyskać pożądany efekt.
  • Złożoność pamięciowa – czyli, jak dużo pamięci jest potrzebne do wdrożenia algorytmu.
  • Sposób działania – czyli, zróżnicowanie ze względu na sposób, w jaki dany algorytm porządkuje dane.
  • Stabilność – czyli, zróżnicowanie ze względu na stopień stabilności danego algorytmu.

Zatem wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym zbiorem danych, który chcemy przedstawić w określony sposób, warto zaimplementować algorytmy sortowania. Jest to bardzo przydatna funkcja podczas programowania.

Zobacz także: Podstawowe i chętnie wybierane formy reklamy w internecie

Algorytmy sortowania – rodzaje

Ze względu na zróżnicowany sposób działania wyróżnia się kilka rodzajów najpopularniejszych algorytmów sortowania. Jest to tak naprawdę uzależnione od tego, ile danych posiadamy. Jednym z przykładów jakim są algorytmy sortowania jest sortowanie bąbelkowe, które polega na porównaniu dwóch następujących po sobie elementów i zmianie ich kolejności. Jest to wykonywane według ustalonych zasad oraz trwa aż do momentu, gdy wszystkie elementy zostaną posortowane. Często jako algorytm sortowania stosuje się także sortowanie szybkie, które jest wygodne i proste w implementacji, dlatego znajduje zastosowanie w wielu środowiskach programistycznych. Natomiast sortowanie kubełkowe, to algorytmy, które porządkują dane w czasie liniowym oraz umożliwiają prowadzenie szybkich obliczeń, a jednocześnie charakteryzują się dużą złożonością pamięciową. Często stosowane jest także sortowanie przez scalanie, czy sortowanie kopcowe. To jaki rodzaj algorytmu zostanie zastosowany w danym przypadku, zależy przede wszystkim od efektu jaki chcemy uzyskać. Ważne, by wiedzieć, jak i kiedy zaimplementować dany algorytm, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję.

algorytm sortowania

Algorytmy sortowania – zastosowanie

Algorytmy sortowania mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie w środowisku programistycznym. Jeżeli chcemy uświadomić sobie, jak wielką rolę odgrywają w poprawnym funkcjonowaniu stron, aplikacji, czy programów, wystarczy włączyć pierwszy lepszy program komputerowy. Algorytmy sortowania są z nami na każdym kroku korzystania z internetu. Na przykład wyświetlając folder z plikami można wybrać sposób, w jaki nasze pliki będą uporządkowane. Można to zrobić na wiele sposobów: czy będzie to kolejność ze względu na rozmiar, wielkość, czy może nazwę? Podobnie jest w przypadku wyświetlania wpisów na blogu, które są przyporządkowane do różnych kategorii. Wówczas możemy wybrać według której kategorii chcemy przeglądać dane wpisy. Ułatwiają nam codzienne wyszukiwanie informacji. Algorytmy sortowania mogą też uporządkować dane w naszej pracy. Przykładowo w systemie płacowym lub w systemie dotyczącym rozliczania obecności pracowników etc. Porządkowanie danych ma miejsce również w wyszukiwarkach, które otrzymują konkretne polecenia od użytkowników.

Algorytmy sortowania wyszukiwarek muszą być bardzo dokładne, szybkie i efektywne, żeby skutecznie potrafiły uporządkować wyświetlane frazy. Bez nich nasza praca będzie mało efektywna. Tego rodzaju instrukcje są bardzo złożone i skomplikowane, a ich tworzenie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. Co ważne, zastosowanie algorytmów sortowania jest bardzo wszechstronne, dlatego warto wiedzieć jak działają i jaki efekt można dzięki nim uzyskać.

Podsumowując, algorytmy sortowania są bardzo ważne i pożyteczne, a bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie podstawowych programów komputerowych. Programowanie to bardzo złożony proces. Aby dobrze i sprawnie działać, potrzebujemy różnego rodzaju algorytmów, które z pewnością ułatwią całe zadanie. Ponadto algorytmy sortowania mogą się bardzo między sobą różnić pod kątem stopnia złożoności, czy możliwego zastosowania. Dlatego też chcąc dokładnie zapoznać ze wszystkim algorytmami sortowania, warto poświęcić na ten cel odpowiednio dużą ilość czasu.

Udostępnij