biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

BiznesPraca

Jak napisać profesjonalne CV do pracy?

Jak napisać profesjonalne CV do pracy?

Sytuacja na rynku pracy wcale nie jest łatwa. Dlatego otrzymanie wymarzonego stanowiska z pewnością wymaga wiele zachodu. Pomóc w tym może profesjonalnie skonstruowane CV, które znacznie przybliży wymarzoną posadę. Wiele osób zastanawia się, jak napisać CV do pracy, by znacznie zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji.

Jak napisać CV do pracy?

Bardzo często bywa tak, że na jedno stanowisko jednocześnie kandydują dziesiątki chętnych do pracy. Dlatego profesjonalnie napisane CV powinno już od pierwszego spojrzenia zwracać uwagę, zwiększając szanse kandydata na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.

Warto jednak pamiętać o tym, że CV zawsze powinno wyglądać profesjonalnie. Wyszukane formatowanie i fikuśna czcionka niekoniecznie pomoże wyróżnić się w tłumie. Dziwaczna forma CV sprawi, że prawdopodobnie wyląduje ono w koszu.

Pisząc CV, koniecznie trzeba zadbać o jego czytelność oraz przejrzysty układ. Wizualne aspekty są tutaj zdecydowanie na drugim miejscu. Nawet CV składane na kreatywne stanowiska powinny być czytelne, jasne, pozbawione krzykliwych kolorów i niepotrzebnych obrazków.

Poznaj zawody z dużą szansą na zatrudnienie

O czym pamiętać, pisząc CV?

Pomimo tego, że CV jest czymś w rodzaju życiorysu, to powinno być ono w miarę krótkie. Uznaje się, że nie powinno ono zajmować więcej niż jedną stronę A4. Oczywiście, w przypadku osób posiadających bogate doświadczenie zawodowe, CV może przybrać nieco dłuższą formę, maksymalnie zajmującą dwie strony A4. Trzeba pamiętać o tym, że powinno ono zawierać jedynie najważniejsze informacje – niepotrzebne jest zamieszczanie swoich osiągnięć z okresu szkoły podstawowej czy też liceum.

Trzeba pamiętać o tym, by w CV zawierać same prawdziwe informacje, nie zaleca się mijać się z prawdą. Bzdury wyssane z palca mogą bowiem zostać zweryfikowane szybko na rozmowie kwalifikacyjnej, sprawiając że potencjalny kandydat jedynie naje się wstydu. Opisując swoje kompetencje i umiejętności, warto ograniczać się do czystej prawdy, odrzucając niepotrzebne przechwałki.

Z racji tego, że w ostatnich czasach coraz większa liczba rekruterów docenia to, że pracownik posiada ciekawe pasje poza pracą, warto zawrzeć tego typu informacje w CV. Niemniej jednak, lepiej darować sobie informacje, które do życiorysu może wpisać każdy – słuchanie muzyki, oglądanie filmów, czy też czytanie książek z pewnością nikomu nie zaimponuje.

Podsumowując, dobrze napisane CV dla kandydata do pracy może oznaczać znaczy zwiększoną szansę na otrzymanie wymarzonego stanowiska. Otrzyma on szansę na to, by odpowiednio zareklamować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Przeczytaj też na temat komunikacji werbalnej i niewerbalnej w pracy

Udostępnij