biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

BiznesPraca

Jakie są zawody i kto znajdzie pracę w przyszłości

Jakie są zawody i kto znajdzie pracę w przyszłości

Zawodami przyszłości nazwać można te, które będą pożądane za 5, a nawet 20 lat. Profesję te będą w przyszłości generować miejsca pracy, dlatego warto kształcić się w tych kierunkach, aby mieć większą pewność, że po ukończeniu nauki znajdzie się wymarzoną pracę w zawodzie.

Co to jest zawód?

Zawód jest to zbiór czynności, jakie występują po społecznym podzieleniu pracy. Zadania te wykonywane są na rzecz innych osób będącymi pracodawcami. Czynności wykonywane przez pracownika danego zawodu mogą trwać stale lub być wykonywane na zmianę z innymi pracownikami.
Aby móc wykonywać dany zawód, potrzebne jest zdobycie konkretnych kwalifikacji, które nabyć można w czasie stażu lub praktyki. Wykonywanie zawodu wiąże się z otrzymywaniem wynagrodzenia za wykonane czynności.
Zawód jest podstawą zróżnicowania społeczeństwa i wpływa na pozycję społeczną i prestiż człowieka.

Jakie są zawody przyszłości?

Niektóre z obecnych zawodów mogą zaniknąć lub mogą zostać przekształcone w inne, dlatego może zdarzyć się tak, że nie znamy nazw zawodów przyszłości, dlatego łatwiej określić branże, w jakiej mogą się one pojawić. Branżami, które zapewnią miejsce pracy w przeszłości, są:
* telekomunikacja – istnieje wiele czynników wpływających na powstawanie nowych zawodów głównym z nich jest rozwój technologii. Obecnie nastolatkowie nie wyobrażają sobie życia bez telefonów i obce jest dla nich pisanie listów czy wysyłanie pocztówek i jest to pierwszy czynnik, który wpływa na to, że w branży telekomunikacyjnej powstaną nowe zawody i będą dostępne nowe miejsca pracy,
* technologia – ta branża generuje zmiany w każdej dziedzinie życia, dlatego pewne jest, że pojawią się w niej nowe zawody. Obecnie spotkać można wiele nowych zawodów związanych z kosmosem. Dzięki technologii korzystać można z samoobsługowych kas lub obsługi przez roboty,
* zawody dotyczące demografii – wpływ na powstanie nowych zawodów ma demografia. Wydłuża się długość życia, a co za tym idzie, na świecie jest więcej seniorów. Dzięki rozwojowi medycyny ludzie żyją dłużej, ale wymagają specjalistycznej opieki medycznej. Taka kolej rzeczy wpływa na rozwój różnego rodzaju zawodów związanych z medycyną, np. menadżer śmierci cyfrowej,
* ekologia – jest to nieodłączna część życia w obecnych czasach, dlatego trudno wyobrazić sobie, że w przyszłości nie będzie nowych zawodów związanych z sektorem ekologicznym,
* styl życia oraz trendy – ten sektor sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na nowe trendy, a ludzie chętnie zaczynają prowadzić zdrowy tryb życia, który jest możliwy dzięki ludziom specjalizującym się w zdrowych dietach i ćwiczeniach. Ten sektor gospodarczy wciąż się rozwija, dlatego daje pewność, że powstaną nowe miejsca pracy.

A może biznes w Internecie? Przejdź tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Jak zaplanować zawodową przyszłość

Podczas planowanie swojej drogi zawodowej należy wziąć pod uwagę swoje umiejętności i zainteresowania, a także oferty zawodowe znajdujące się na rynku pracy. Ważne jest także stałe dokształcanie się, ponieważ nabyte kompetencje pozwalają na zdobycie pracy.

Dowiedz się też, jak wygląda zawieszenie działalności

Udostępnij