biznes-monitor.pl

Blog tematyczny o biznesie, marketingu i finansach.

BiznesMarketing

Jak zrobić stronę internetową na WordPress?

Jak zrobić stronę internetową na WordPress?

Tworzenie własnej strony internetowej w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie prostsze niż kiedyś, dzięki dostępnym na rynku innowacyjnym narzędziom. Zatem jak zrobić stronę internetową, by w krótkim czasie uzyskać zadowalające rezultaty? W tym celu warto skorzystać z popularnego systemu zarządzania treścią, jakim jest WordPress.

Domena i hosting

Domena to nic innego, jak unikalna nazwa strony, jej internetowy identyfikator. Wybór domeny nie może być przypadkowy, domena powinna bowiem przede wszystkim nawiązywać do treści, jakie chcemy publikować na naszej stronie. Poza tym musi być chwytliwa, łatwa do zapamiętania, a także oryginalna i możliwie prosta do pozycjonowania. Kolejnym krokiem będzie znalezienie właściwego hostingu. Wykupienie hostingu jest równoznaczne z wykupieniem miejsca na serwerze, gdzie będą przechowywane wszystkie pliki związane z funkcjonowaniem strony. Usługa hostingu może nas związać z daną firmą na dłużej, dlatego warto najpierw dokładnie porównać dostępne oferty pod kątem ceny, wielkości serwera, szybkości ładowania strony i innych istotnych dla nas parametrów. Co ważne, zarówno domena, jak i hosting są usługami płatnymi, których będziemy potrzebować, by móc ściągnąć i zainstalować WordPress.

Zobacz też, jak zacząć biznes w Internecie

Instalacja WordPress

Instalacja WordPress jest prosta i intuicyjna, a wiele firm hostingowych udostępnia klientom autoinstalator, dzięki któremu nie trzeba dokonywać ręcznej instalacji. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, w Internecie można znaleźć wiele poradników, jak krok po kroku zainstalować WordPress i jak go skonfigurować. Po ręcznej instalacji należy jeszcze stworzyć bazę danych na wykupionym serwerze. Baza danych powinna mieć unikalną nazwę i przypisanego użytkownika wraz z bezpiecznym hasłem dostępu. Ostatnim krokiem będzie zalogowanie się do WordPress, a po wykonaniu tej czynności można już rozpocząć konfigurację swojej strony, korzystając z dostępnych narzędzi.

Projektowanie strony w WordPress

Projektowanie wyglądu strony internetowej w WordPress jest na tyle proste, że może tego dokonać nawet zupełny laik. Wystarczy podążać za wskazówkami, przejść przez każdą zakładkę i ustawić wszystkie parametry według własnego uznania. Podstawą do stworzenia strony jest oczywiście wybór odpowiedniego motywu. WordPress udostępnia swoim użytkownikom pokaźną bazę z motywami, gdzie można przebierać wśród najrozmaitszych szablonów dostosowanych do różnego rodzaju stron, blogów, czy sklepów. Każdy motyw charakteryzuje się innymi funkcjonalnościami, na przykład odmiennym układem strony, możliwością dodawania różnych wtyczek, możliwością zmiany grafiki etc. Warto zatem najpierw zapoznać się z opisami danych motywów, żeby nie tracić czasu na motywy, które okażą się dla nas niewystarczające pod kątem możliwości edytorskich. Mając już wybrany motyw, można przejść do układu strony, grafiki i dodania interesujących nas wtyczek. Wtyczki znacznie urozmaicają stronę i mogą na przykład posłużyć do tworzenia formularzy kontaktowych, blokowania komentarzy typu spam, tworzenia kopii bezpieczeństwa, czy optymalizowania zdjęcia. Korzystając z WordPress, można także zainstalować wtyczkę dodającą podstawowe opcje SEO, dzięki której będziemy w stanie pozycjonować stronę we własnym zakresie.

Podsumowując, jeśli chcemy stworzyć własną stronę, warto skorzystać z WordPress. Jest to bowiem rozwiązanie niewymagające od użytkowników posiadania zaawansowanej wiedzy z zakresu projektowania stron, a jednocześnie witryny tworzone w WordPress wyglądają profesjonalnie i cieszą się bardzo dużą popularnością wśród internautów.

Zobacz też, jak działa sklep na facebooku

Udostępnij