Zbilansowane nawożenie NPK zakłada zastosowanie wymienionych składników w odpowiednich proporcjach, tak aby mogły zaspokoić potrzeby pokarmowe roślin uprawnych. Bardzo ważną rolę w roślinie pełni azot, jednak bez odpowiedniego odżywienia mikro i makroskładnikami roślina nie będzie mogła wykorzystać potencjału plonowania.
Dlaczego nawożenie mineralne potasem jest ważne?
Blisko 40% powierzchni gruntów orny w Polsce ma niską lub bardzo niską zawartość potasu przyswajalnego dla roślin uprawnych. Oznacza to, że głównym źródłem K dla roślin jest potas dostarczony w postaci nawozów mineralnych. Ustalając, więc dawkę potasu, jeżeli wskazuje na to zasobność (jest poniżej średniej), zalecana jest aplikacja wyższych dawek K w celu budowania zasobności gleby.
W jakich formach występuje potas w nawozach mineralnych?
Oferta nawozów mineralnych potasowych w firmie Osadkowski jest bardzo szeroka:
-
sól potasowa – dostępna na: https://osadkowski.pl/produkt/sol-potasowa-60-50kg–s-188
-
Korn Kali
-
ALFA PK
-
ALFA potas
-
nawozy wieloskładnikowe
Potas w wymienionych nawozach może występować w przynajmniej jednej z 5 form:
-
chlorku potasu
-
kainitu magnezowego
-
siarczanu potasu
-
siarczanu potasowo-magnezowego
-
saletry potasowej
Sól potasowa — nawożenie nie zawsze wskazane
Sól potasowa jest najtańszym źródłem potasu, który jest w niej w formie chlorku. Aplikacja soli potasowej powoduje wzrost zasolenie gleby. Wrażliwość roślin na zasolenie gleby jest bardzo zróżnicowana, najbardziej wrażliwe na nie są warzywa i rośliny jagodowe.
Negatywny wpływ zasolenie gleby na rozwój roślin uprawnych można ograniczyć aplikując Convert WG. Jest to preparat z AgroBiotics. Bakterie z Convert WG zasiedlają glebę i przyczyniają się do obniżenia jej zasolenia.
Kiedy stosować potas?
Liczbę aplikacji nawozów potasowych należy dostosować do rodzaju gleby. Na glebach lekkich rekomendowane jest rozłożenie dawki K na 2 części:
-
jesień 50-75% dawki
-
wiosna 25-50% dawki
Z kolei na glebach ciężkich całe nawożenie mineralne potasem może być wykonane jesienią. W przypadku podziału dawki bardzo ważna jest aplikacja K wczesną wiosną, koniecznie przed nawożeniem azotem. Do nawożenia wiosennego można wykorzystać ALFA Potas, który zawiera 37% K20 oraz takie składniki pokarmowe jak siarkę, wapń i magnez.
Potas nie tylko doglebowo
Podstawowym źródłem potasu powinny być nawozy mineralne aplikowane przed siewem lub wczesną wiosną. Nie mnie w przypadku roślin o bardzo wysokim zapotrzebowania na K uzasadnione jest włącznie nawożenie potasem w formie zabiegów nalistnych. Do tego celu rekomendowany jest nawóz OSD Potas.
Artykuł sponsorowany